Już 25 osób w regionie zakażonych wirusem AH1N1!

PODKARPACIE. Przybywa świńskiej grypy, a to dopiero początek zachorowań

– Na Podkarpaciu potwierdzono 25 przypadków zakażenia wirusem AH1N1. Osiem pochodzi z powiatu krośnieńskiego. Trzy osoby z powiatu dębickiego, dwie z Jarosławia, trzy z powiatu kolbuszowskiego, trzy z przeworskiego, trzy z rzeszowskiego, trzy z tarnobrzeskiego – mówi Dorota Gibała z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

– W mieleckim szpitalu z potwierdzonym wirusem AH1N1 przebywają dwie kobiety w ciąży i jeden mężczyzna. – Stan całej trójki jest dobry – mówi Aneta Dyka-Urbańska, rzecznik Szpitala Powiatowego w Mielcu. – Inne dwie ciężarne, które były zakażone tym wirusem po wyzdrowieniu wyszły już do domu.

Wszystkie kobiety w ciąży, u których występują objawy grypy profilaktycznie są hospitalizowane, bo grypa, zwłaszcza związana z wirusem AH1N1, może stanowić potencjalnie duże ryzyko dla pacjentki i jej dziecka. Przebieg hospitalizacji jest zawsze bardzo indywidualny, uzależniony od odporności kobiety jej kondycji psychiczno-fizycznej oraz nasilenia choroby. – Nasi lekarze mają duże doświadczenie w opiekowaniu się takimi przypadkami – mówi rzecznik mieleckiej lecznicy, w której w ubiegłym roku leczono pierwszy przypadek świńskiej grypy w Polsce.

Epidemii nie bedzie

Sanepid uspokaja, nie ma niebezpieczeństwa epidemii, a wszystkie dotychczasowe przypadki miały lekki przebieg. Przypomina jednocześnie, że najwięcej zachorowań przypada na przełom stycznia i lutego, a sezon trwa do końca marca. Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne rozpoczęły monitorowanie placówek oświatowych, a w każdej stacji działają telefony alarmowe, pod którymi można zgłaszać nagłe zachorowania.

Jak ustrzec się przed chorobą?

– Najlepszą i najtańszą metodą jest szczepienie przeciw grypie. Szczepionka zarejestrowana w sezonie 2010/2011 zawiera 3 szczepy: A/California/7/2009 (H1N1), A/Perth/16/2009 (H3N2), B/Brisbane/60/2008 – mówi Szczepan Jędral, Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie. – W przypadku wystąpienia objawów takich jak: wysoka gorączka, bóle głowy, gardła, bóle mięśniowo-stawowe, kaszel, katar, podrażnienie oczu, osłabienie, dreszcze należy pozostać w domu. Jeżeli objawy nie ustępują, a dodatkowo pojawi się duszność należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

Chcąc ustrzec się przed zachorowaniem należy również: przestrzegać zasad higieny oddychania tzn. w czasie kaszlu i kichania zakrywać nos i usta chusteczką jednorazową, przebywając poza domem i w podróży zawsze mieć przy sobie żel do rąk lub zapas jednorazowych chusteczek nasyconych roztworem alkoholu, gdyż warunki w podróży rzadko zapewniają możliwości częstego mycia rąk, w środkach transportu zbiorowego unikać niepotrzebnego dotykania powierzchni i elementów ich wyposażenia, unikać bliskiego kontaktu „twarz w twarz” z innymi podróżnymi, unikać masowych zgromadzeń.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments