Już 4 ofiary śmiertelne czeskich trunków

Fot. Archiwum

POLSKA. Skażony alkohol wciąż zbiera żniwo.

Dwie osoby zmarły w Sieradzu po wypiciu alkoholu metylowego, który mógł pochodzić z Czech – poinformowała sieradzka prokuratura. Wcześniej Główny Inspektor Sanitarny w Polsce Marek Posobkiewicz mówił, że ogółem w kraju jest kilkanaście przypadków zatruć metanolem, w tym cztery śmiertelne. Zaznaczył, że nie ustalono jeszcze dokładnie, skąd pochodził nieczysty alkohol.

W nocy z soboty na niedzielę w Sieradzu z powodu zatrucia alkoholem zmarła 39-letnia kobieta. Wcześniej, 5 września, zmarł jej mąż. Obie ofiary pochodzą z Wieruszowa. Sprawę bada prokuratura.- Zabezpieczyliśmy butelkę z napisem „Helsinki”. To alkohol produkowany w Czechach. Nie mamy jednak pewności, czy to ten sam alkohol, który powoduje zatrucia u naszych sąsiadów Żeby to ustalić, konieczna będzie sekcja zwłok kobiety, która zmarła w weekend. Ma do niej dojść we wtorek. – powiedział Józef Mizerski, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Sieradzu. Jak dodał Mizerski, małżeństwo na przełomie lipca i sierpnia przebywało w Zakopanem. Tam mogło nabyć alkohol pochodzący z Czech lub Słowacji.

Śmierć w Radomiu
Pod koniec sierpnia mieszkaniec gminy Wierzbica poczęstował swoich gości wódką „Helsinki”. Mężczyzna zeznał, że kupił ją w maju na targu w Radomiu. Z objawami zatrucia metanolem do szpitali w różnych częściach Polski trafiło pięć osób. Jedna z nich, 35-letnia kobieta – żona gospodarza imprezy – zmarła w szpitalu w Radomiu. Postępowanie w tej sprawie prowadzi radomska prokuratura.

Śmierć na Śląsku
Jedna osoba zmarła też w województwie śląskim. Poinformował tym wojewoda Zygmunt Łukaszczyk. Jak dodał, podjęto działania na rzecz zapobiegania dalszym zatruciom. Są to z jednej strony kontrole punktów sprzedających alkohol, zwłaszcza te nielegalne, jak np. bazary, a z drugiej – kampania informujaca mieszkańców o zagrożeniach wynikających ze spożycia alkoholu z nieznanych źródeł.

TVN24, kp

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.