Już kupisz dukata z Jackiem i Agatką!

Już od pierwszej godziny zainteresowanych kupnem dukatów z Jackiem i Agatką było dość spore

RZESZÓW. Gratka dla kolekcjonerów i nie tylko

Rzeszów może w końcu pochwalić się lokalnym krążkiem z najstarszą polską dobranocką, Jackiem i Agatką. Można go kupić m.in. w Muzeum Dobranocek (mieszczącym się w teatrze Maska) i na stoisku przed rzeszowskim ratuszem.

Rzeszowskiego dukata wydano z okazji II urodzin pierwszego w Polsce Muzeum Dobranocek. Do wyboru są dukaty bimetalowe, mosiężne i srebrne. Najbardziej podobają się te ostatnie.

– Emisji dukatów rzeszowskich będących bonami towarowymi (te mosiężne i bimetalowe, które można wymieniać na towary i usługi w specjalnie oznaczonych punktach handlowo-usługowych), towarzyszy emisja dukatów kolekcjonerskich (to te mosiężne kolorowe i srebrne, które są tylko i aż niskonakładowymi numizmatami) – tłumaczy Robert Drogoszcz, dyrektor Biura Promocji Regionów.

Choć mają nominały, to nie monety

Jak dodaje, kolekcjonowanie dukatów lokalnych stało się niezwykle popularne. – Choć każdy dukat posiada nominał i można wymienić go na usługi lub towary w wielu punktach miasta, dukaty nie są monetami i nie zastępują prawnych środków płatniczych – wyjaśnia dyrektor Drogoszcz. – W stosunku do dukatów w żadnym wypadku nie należy używać określeń: „moneta” czy „pieniądz”. Zgodnie z Ustawą o NBP określenia te przysługują jedynie polskim złotym.

Punkt sprzedaży dukatów z Jackiem i Agatką, a także innych (np. seria dukatów krakowskich) pod rzeszowskim ratuszem działa aż do niedzieli, 3 kwietnia w godzinach 10 – 18. Dukaty można też kupić w Muzeum Dobranocek oraz punktach handlowo-usługowych, , gdzie dukata z Jackiem i Agatką można zamienić m.in. na wycieczkę, zdrową żywność czy piękną biżuterię. Lista punktów honorujących rzeszowskie dukaty dostępna jest na stronie www.bpr.org.pl

Beata Sander

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments