Kaczyński i Ziobro bezprawnie walczyli z układem?

Czy Jarosław Kaczyński stanie przed Trybunałem? Fot. PAP

WARSZAWA. Platforma Obywatelska składa wniosek do Trybunału Stanu.

Platforma Obywatelska złożyła wniosek o postawienie przed Trybunał Stanu Zbigniewa Ziobry i Jarosława Kaczyńskiego. Pod wnioskami podpisali się parlamentarzyści PO, Ruchu Palikota i SLD.

PO zarzuca b. premierowi oraz b. ministrowi sprawiedliwości naruszenie konstytucji, ustawy o Radzie Ministrów oraz ustawy o działach administracji rządowej. W uzasadnieniach obu wniosków jest też mowa o działaniach nakierowanych na „walkę z układem”.

Zarzuty pod adresem prezesa PiS
W uzasadnieniu dotyczącym Kaczyńskiego stwierdzono, że powołanie przez niego w 2006 r. Międzyresortowego Zespołu do Spraw Zwalczania Przestępczości Zorganizowanej, a rok później  do Spraw Zwalczania Przestępczości Kryminalnej, było bezprawne.

Stwierdzono też, że „motywem działania Jarosława Kaczyńskiego jako Prezesa Rady Ministrów, w wyniku którego zostały wydane zarządzenia, było uniemożliwienie działalności politycznej i zawodowej przeciwników politycznych partii Prawo i Sprawiedliwość poprzez usiłowanie wykazania, iż w polskim życiu politycznym, społecznym i gospodarczym funkcjonuje rzekoma sieć powiązań polityczno-biznesowo-towarzyskich o charakterze przestępczym (tzw. układ)”.

Kolejny zarzut wobec Kaczyńskiego to fakt, że „co najmniej w dniu 26 lutego 2007 roku oraz 27 marca 2007 roku”, jako premier zorganizował  nieformalne posiedzenia w budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Podczas tych spotkań miały być „podejmowane nieformalnie decyzje procesowe zastrzeżone dla prokuratorów i szefów jednostek organizacyjnych Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego” oraz „przekazywane były pomiędzy ich uczestnikami informacje niejawne z naruszeniem przepisów obowiązującego prawa”.

Zatrzymanie dr. Mirosława Garlickiego
Jednym z zachowań Ziobry jako ministra zmierzającym do wykazania tzw. „układu” była wypowiedź z 2007 r., po zatrzymaniu dr Mirosława Garlickiego ówczesnego ordynatora Oddziału Kardiochirurgii Szpitala MSWiA w Warszawie, kiedy stwierdził „już nikt nigdy przez tego pana życia pozbawiony nie będzie”.

Uzasadnienie wniosku o TS dla Ziobry liczy trzydzieści stron, a dla Kaczyńskiego – osiem. PO powołuje się m.in. na materiały dowodowe dwóch komisji śledczych: ds. śmierci Barbary Blidy oraz komisji ds. nacisków.

Brakuje dwóch głosów
Aby wniosek przeszedł przez Sejm potrzebnych jest 276 głosów. PO ma 206 posłów, Ruch Palikota – 43, a SLD – 25, czyli w sumie dysponują 274 głosami. Bez głosów PSL nie ma szans na zebranie odpowiedniej większości. PSL poinformowało, że musi najpierw zapoznać się z uzasadnieniem wniosku.

TVN24/ps

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
XX2Ambrożyiza Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
XX2
Gość
XX2

Tusk i Komorowski przestali reprezentować Naród polski i polską rację stanu, sprowadzili Polskę do roli szmaty, pozbawili nas honoru i odarli Naród z godności!!! Czy Trybunał Stanu nie powinien raczej zbadać skandalicznych zaniechań Tuska, Komorowskiego, Sikorskiego i Klicha (ministra odpowiedzialnego przynajmniej politycznie za katastrofę)? Czy jest w naszym kraju jeszcze jakaś instytucja, która nie została opanowana przez PO-słusznych wykonawców PO-leceń Tuska i spółki? Czy Tusk potrafi prowadzić inną politykę, niż tylko „trwając od sondażu do sondażu” ukrywać przed opinią publiczną rzeczywisty stan państwa i redukować status Polski do roli swoistego „kondominium”? Szczerze wątpię, ale chcę mieć nadzieję, że Polacy w… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Tandetne horrory Tuska – źródło GPC niezalezna.pl Platformie Obywatelskiej skończyło się paliwo. Tłumaczenie swoich niepowodzeń błędami rządu Prawa i Sprawiedliwości już od miesięcy nie działa, bo większość nawet nieprzychylnych Jarosławowi Kaczyńskiemu wyborców zwyczajnie nie pamięta czasów, gdy kierował on rządem. Tusk zaczyna w końcu ponosić konsekwencje własnych działań i widać jak na dłoni, że boi się tego niczym diabeł święconej wody. Będzie zatem organizował igrzyska, które mają odciągnąć uwagę opinii publicznej od realnych katastrof, które wywołuje jego polityka. W myśl tej strategii rozpoczyna się właśnie spektakl pod hasłem „Kaczyński i Ziobro przed Trybunał Stanu”. Mniej więcej do świąt politycy PO… Czytaj więcej »

Ambroży
Gość
Ambroży

Oświadczenie Prezydium Parlamentarnego Zespołu ds. Obrony Wolności Słowa Parlamentarny Zespół do spraw Obrony Wolności Słowa z zaniepokojeniem obserwuje narastające upolitycznienie i upartyjnienie mediów publicznych. Nasz sprzeciw budzi fakt, że wraz z wyborem nowego składu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji podejmuje Ona decyzje coraz bardziej godzące w fundamentalną dla demokratycznego państwa niezależność i swobodę funkcjonowania mediów, których rola w sprawowaniu kontroli nad władzą jest niepodważalna. Z rozczarowaniem stwierdzamy, że kolejnym etapem przejmowania mediów publicznych przez partyjnych mocodawców członków KRRiTV jest zakończony właśnie proces powoływania rad programowych rozgłośni regionalnych Polskiego Radia i oddziałów terenowych Telewizji Polskiej. Dobrym zwyczajem respektowanym do tej pory… Czytaj więcej »

iza
Gość
iza

Czego się boi Donald Donaldowicz Tusk, że chce Berezy Kartuskiej?