Kapitał początkowy a wysokość emerytury

Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. Co się zmieniło po wejściu w życie nowych przepisów?

Nowe przepisy, korzystniejsze dla przyszłych i obecnych emerytów weszły w życie 23 września. Dotyczą one osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, a więc tych, które pobierają lub będą pobierać emerytury na nowych zasadach.

Od 23 września kapitał początkowy jest naliczany w korzystniejszy dla świadczeniobiorców sposób. Przypominamy co się zmieniło i pytamy w ZUS co i ile zyskali emeryci.

Najważniejsza zmiana polega na poszerzeniu okresu, z którego można naliczać kapitał. Przed 23 wrześniem należało wybrać 10 kolejnych lat z przedziału od 1 stycznia 1980 do 31 grudnia 1998. Po wejściu w życie ustawy będzie można wybrać 10 kolejnych lat z okresu przed 1 stycznia 1999 roku. Skorzystają na tym emeryci, którzy dobrze zarabiali np. w latach 70-siątych, a potem z kolei nie pracowali albo mieli małe zarobki. Dzięki nowym przepisom do naliczenia kapitału będą mogli wybrać te lata kiedy zarabiali najlepiej, tym samym kapitał początkowy będzie większy i emerytura wyższa.

Dokładnie policzą pracę

Jeżeli ktoś przepracował przed 1999 r. mniej niż 6 miesięcy i jeden dzień nie miał ustalanego kapitału początkowego. Zmiana do ustawy pozwala na to, aby tym osobom aktualnie ustalić kapitał. Jeśli ktoś np. przed 1999 rokiem pracował tylko 3 miesiące, to też zostanie mu wyliczony kapitał początkowy za ten okres, będzie niewielki, ale zostanie naliczony. Zmieniają się również zasady ustalania tzw. socjalnej części kapitału początkowego. Zostanie ona policzona za pełny przepracowany okres, wyliczony w latach, miesiącach i dniach, jeżeli jest to korzystniejsze dla przyszłego lub obecnego świadczeniobiorcy.

Ile emeryci skorzystają?

– Wszystko zależy od indywidualnych warunków spełnianych przez ubezpieczonego – wyjaśnia Teresa Kędziora, naczelnik wydziału Świadczeń Emerytalno-Rentowych – 1 ZUS w Rzeszowie. – Emeryci na powtórnym przeliczeniu mogą zyskać kilka, kilkadziesiąt, a czasem nawet kilkaset złotych. Na pewno natomiast nie stracą, bo jeśli przeliczenie wypadnie gorzej niż to co dotychczas pobierają, to będą pobierać emeryturę w dotychczasowej wysokości.

Jak się jednak dowiedzieliśmy w rzeszowskim ZUS, zmiany przepisów uprawniły do przeliczenia więcej osób, a ponadto poszerzenie okresu, z którego oblicza się kapitał sprawi, że wielu klientów Zakładu będzie miało możliwość zwiększyć swoją dotychczasową emeryturę, więc prawdopodobnie złożą wnioski o ponowne przeliczenie.

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments