Kara za „fałszywe” taksówki

PODKARPACIE. Dzięki zaostrzeniu przepisów zniknie piractwo przy przewożeniu osób

Nie będzie już można zarabiać na przewozie osób w samochodach, które tylko przypominają taksówki, ale w rzeczywistości nimi nie są. Za podszywanie się pod Taxi grozi kara 15 tys. zł.

W ubiegłym tygodniu posłowie przegłosowali nowelizację ustawy o transporcie drogowym. Ujęto w niej zapis, że na przewozie osób będą mogli zarabiać tylko taksówkarze mający stosowne licencje i muszą mieć na swoich autach oznaczenie Taxi. Dlatego nie będzie można wozić pasażerów i pobierać opłat w zwykłym samochodzie, który przypomina taksówkę, ale ma jedynie napis: „przewóz osób”. Tacy właściciele aut muszą uzyskać licencję. Jeżeli bez niej będą świadczyć usługi przewozowe, to narażą się na karę w wysokości 15 tys. zł.

Będzie jednak dopuszczona możliwość zarobkowego wożenia osób, gdy auto jest konstrukcyjnie przystosowane do przewozu powyżej siedmiu pasażerów łącznie z kierowcą. Natomiast jeżeli ktoś ma np. mały bus, którym wozi okazjonalnie pasażerów z jednego miasta do drugiego, to również nie zostanie ukarany za taką usługę.

– Dobrze, że wprowadzono kary dla kierowców, którzy podszywają się pod taksówkarzy – mówi Jerzy Płonka z 30-letnim stażem taksówkarz z Super Taxi w Rzeszowie. – Dzięki temu właściciele taksówek, którzy mają licencje na wożenie osób, nie będą mieli nieuczciwej konkurencji. Uważam jednak, że 15 tys. zł to za wysoka kara, bo jest ona niewspółmierna do przewinienia. Nawet wtedy, gdy ktoś nie jest taksówkarzem i tylko go udaje, to nie powinien być karany aż tak wysoką kwotą za oszustwo.

Komentarz:

Jerzy Płonka, taksówkarz Super Taxi

– Po Rzeszowie jeździ ponad 500 taksówek. Czasem zdarza się, że klientów podbierają nam nielegalne pseudotaksówki bez licencji na wożenie osób. Ale nielegalność to szersze pojęcie, bo zdarza się, że już 18-letni kierowca zostaje zatrudniony przez ojca taksówkarza i korzysta z jego licencji, choć według przepisów w tym wieku nie można być taksówkarzem. Żeby nim zostać trzeba mieć co najmniej 21 lat. Dobrze że nielegalni „taksówkarze” będą karani. Jednak uważam, że 15-tysięczna kara jest za wysoka.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments