Kardiolodzy uratowali pacjenta z uszkodzonym sercem

- Zabieg został wykonany przez kardiologów inwazyjnych ze szpitala MSW bez wspomagania promotora zewnętrznego. To niewyobrażalny postęp - mówi dr Andrzej Curzytek, stojący obok pacjenta, któremu uratowano życie. Fot. Anna Moraniec
– Zabieg został wykonany przez kardiologów inwazyjnych ze szpitala MSW bez wspomagania promotora zewnętrznego. To niewyobrażalny postęp – mówi dr Andrzej Curzytek, stojący obok pacjenta, któremu uratowano życie. Fot. Anna Moraniec

RZESZÓW. W Pracowni Radiologii Zabiegowej szpitala MSW w Rzeszowie wykonano pierwszy w regionie zabieg implantacji pompy do czasowego wspomagania komory serca.

Pacjent, którego serce było tak uszkodzone, że miał trudności z wykonywaniem najdrobniejszych czynności życiowych, chodzeniem, nie tylko przeżył zabieg implantacji dwóch stentów, ale za kilka dni wyjdzie do domu. – Czuję się wspaniale, jak nowo narodzony, a jeszcze w czwartek rano nie mogłem chodzić, miałem trudności z oddychaniem. Dziękuję całemu personelowi kardiologii w szpitalu MSW – mówi Stanisław Pasierb z Sokołowa Młp.

Życie starszemu pacjentowi udało się uratować dzięki urządzeniu Impella CP. – Wykonaliśmy, razem z dr Wojciechem Stecko, zabieg rotablacji pnia lewej tętnicy wieńcowej u pacjenta wiele lat po pomostowaniu aortalno-wieńcowym (popularnych by-passach) i skrajnie obniżoną funkcją skurczową lewej komory serca. „Pompa centryfugalna, jaką jest Impella CP służy do ratowania życia pacjentów poddawanych skrajnie ryzykownym zabiegom na tętnicach wieńcowych lub trafiających do pracowni hemodynamiki z zatrzymaniem krążenia. Może również pozwolić przeżyć okres ciężkiej niewydolności krążenia u pacjentów z zapaleniem mięśnia sercowego np. po przebytej infekcji grypowej – mówi dr n. med. Piotr Wańczura, kierownik Pracowni Radiologii Zabiegowej w Szpitalu MSW w Rzeszowie.

Zabieg wysokiego ryzyka
Pacjent miał jedyną drożną tętnicę wieńcową, z frakcją wyrzutową lewej komory 15 proc. (norma dla zdrowego człowieka to 55 – 70proc.). W naszej prawie dwuletniej historii jeszcze nie mieliśmy tak ciężkiego zabiegu, a podtrzymanie funkcji życiowych dzięki wszczepionej do lewej komory pompie pozwoliło skutecznie dokończyć zabieg i przywrócić pacjenta „do żywych” – mówi dr Wańczura.

Kardiolodzy uratowali pacjenta z uszkodzonym sercem1

To pierwszy na Podkarpaciu (czwarty w tym roku Polsce) zabieg ratujący życie z zastosowaniem specjalistycznej pompy Impella CP. – Od dzisiejszego dnia, 16 marca, dysponujemy możliwością ratowania pacjentów z zatrzymaniem akcji serca wykorzystując tę nowatorską i niezmiernie rzadką jak dotychczas w Polsce metodę – cieszy się lekarz.

Anna Moraniec

8
Dodaj komentarz

avatar
8 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
8 Comment authors
Rodzina z KatowickrystynaGochaedyta ploszajKarolina Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rodzina z Katowic
Gość
Rodzina z Katowic

Bardzo dobre wiadomości. Wujkowi życzymy szybkiego powrotu do pełni sił.
Z tego miejsca serdecznie dziękujemy personelowi medycznemu, który podołał tak ciężkiemu i innowacyjnemu zabiegowi.

Mamy nadzieję, że ten pierwszy zabieg na Podkarpaciu da nadzieję wielu innym osobom z regionu na odzyskanie zdrowia.

krystyna
Gość
krystyna

Brawo!!! Wielkie gratulacje dla calego personelu kardiologicznego a dla szwagierka duzo zdrowia bo szczescie ma szacunek z pozdrowieniami.

Gocha
Gość
Gocha

Dziękuje lekarzom i całemu personelowi i ratujcie tak życie nadal tak jak mojemu tacie który juz był pełen obaw poddając sie temu zabiegowi ale warto zaufac nowym technologiom i wspaniałym lekarzom oraz opatrzności bozej

edyta ploszaj
Gość
edyta ploszaj

Brawo dla lekarzy a dla Pana Stanislawa szybkiego powrotu do zdrowia

Karolina
Gość
Karolina

Wielkie Podziekowania dla Lekarzy !!!! Dziekuje!!!

Jacek
Gość
Jacek

Wielki sukces. Miło przeczytać takie wiadomości. Oby docenił to tez nasz kochany NFZ. Panowie kardiolodzy z MSW wielki szacunek !

Jacek
Gość
Jacek

Brawo Brawo i tak trzymać dalej !!!

hady_rzeszow
Gość
hady_rzeszow

wielkie brawa!!!!