Kardynałowie podzieleni co do daty konklawe

Kardynał Stanisław Dziwisz już przybył do Watykanu. Wśród spóźnialskich kardynałów był metropolita warszawski Kazimierz Nycz. Fot. PAP

WATYKAN. Do Rzymu przybyli już prawie wszyscy elektorzy.

W Watykanie rozpoczęły się we wtorek posiedzenia Kolegium Kardynalskiego. Podczas tych spotkań purpuraci starają się dobrze poznać aktualną sytuację Kościoła, tak aby na konklawe wybrać ze swego grona tego, który najlepiej podoła nowym wyzwaniom.

Do Rzymu przybyli już prawie wszyscy kardynałowie-elektorzy. Brakuje tylko 8 ze 115 uczestników konklawe – poinformował rzecznik Watykanu ksiądz Federico Lombardi. Jak podał magazyn Vatican Inisder, jednym z nieobecnych był kard. Kazimierz Nycz. Gdy przyjadą wszyscy elektorzy, Kolegium Kardynalskie wyznaczy termin konklawe. Lecz w tej kwestii kardynałowie są podzieleni.

11 marca?
Watykański rzecznik przyznał, że wśród kardynałów są różnice zdań na temat daty inauguracji konklawe. Podczas gdy jedni opowiadają się, aby odbyło się ono jak najszybciej, inni – wyjaśnił ksiądz Lombardi – wolą poczekać przeznaczając więcej czasu na dyskusje na temat sytuacji w Kościele. Przeciwko pośpiechowi są przede wszystkim purpuraci przybyli z odległych zakątków świata, którzy chcą najpierw zapoznać się z problemami i wyzwaniami stojącymi przed Kościołem i nowym biskupem Rzymu.

Nieoficjalnie media wskazują jako prawdopodobną datę rozpoczęcia konklawe 11 marca. Ale pojawiły się też pogłoski, że wybór mógłby zacząć się jeszcze w tym tygodniu. Gdyby konklawe przebiegło sprawnie, wtedy nowy papież zostałby wybrany już w sobotę. Taki scenariusz wydaje się jednak mniej prawdopodobny.

Fałszywy biskup
Mężczyzna przebrany za biskupa próbował dostać się na spotkanie kardynałów. Został wyprowadzony przez gwardię szwajcarską. Mężczyzna, który nazywa się Ralph Napierski, przedstawił się reporterom jako „Basilius” i członek Włoskiego Kościoła Ortodoksyjnego. W rzeczywistości taki Kościół nie istnieje. Przed odkryciem mistyfikacji ”biskup” rozmawiał z dziennikarzami. Powiedział, że katoliccy hierarchowie popełnili błędy, przenosząc księży oskarżanych o pedofilię do innych parafii.

TVN 24, Interia.pl/ps