Karta Nauczyciela zostanie zmieniona

- Na razie nie chciałbym wypowiadać się na temat zmian w urlopach nauczycieli dla poratowania zdrowia - mówi -Krzysztof Kłak, prezes ZNP w Rzeszowie. – Jeżeli ZNP będzie znało szczegóły, to wyrazi w tej sprawie swoje stanowisko. Fot. Wit Hadło

KRAJ, PODKARPACIE. Urlopy zdrowotne tylko raz. Skończy się patologia częstego wykorzystywania przywilejów

Urlop dla poratowania zdrowia nauczyciela tylko raz w trakcie kariery. Decyzji o przyznaniu takiego świadczenia nie będzie wydawał lekarz, a orzecznik ZUS-u. Zwolnienie z tego tytułu przyznawane byłoby na rok szkolny, a nie kalendarzowy, jak teraz. Takie nowości mają się pojawić w zmienianej Karcie nauczyciela.

W pierwszej kolejności mają być zmodyfikowane zasady przyznawania urlopów dla poratowania zdrowia. Każdego roku gminy na taki nauczycielski przywilej wydają po kilkaset milionów złotych. Blisko milion ma także zapłacić Dębica, dlatego wójt tej gminy zalecił dyrektorom, by weryfikowali wnioski o takie urlopy.

Zgodnie z obowiązującymi obecnie regułami, nauczyciele z takiego przywileju mogą skorzystać przez trzy lata w ciągu kariery, czyli jeżeli np. jednorazowo po 3 miesiące, to nawet 12 razy przez wszystkie lata pracy, a o pierwszy urlop mogą wnioskować po 7 latach pracy. W trakcie urlopu gmina płaci nauczycielowi pełne wynagrodzenie. Po zmianie Karty nauczyciela byłby tylko jednorazowy urlop dla poratowania zdrowia, który trwałyby jeden rok szkolny.

- Nauczyciele mają różne przywileje i np. ten dotyczący dodatku wiejskiego jest anachroniczny – poinformował  Krzysztof Kłak, prezes Oddziału Podkarpackiego ZNP. – Co do zmian w urlopach zdrowotnych, to na razie chcemy z nimi zapoznać nauczycieli z Podkarpacia.

Mariusz Andres

do “Karta Nauczyciela zostanie zmieniona”

  1. Paweł

    Nareszcie coś ruszyło w tej kwestii. Ale najlepiej byłoby zlikwidować całkowicie tą patologiczną kartę obiboka i dać im normalne umowy kodeksowe. Kolejna reforma powinna polegać na zakazie zarządzania szkołą pedagogom – dyrektorom. Trzeba zatrudnić managerów z zewnątrz, tak aby pogonić tą bandę drapichrustów do roboty.

  2. K. Bimbała

    Nie chcę wybiegać w przyszłość tej koalicji , ale szczerze mówiąc należy postawić pytanie : czy nie wystarczył by jeden dobry nauczyciel w dodatku zdrowy na cała wieś?. Można by wtedy więcej wydawać na ministerialne przeloty samolotem np. ministrów.

  3. Ojo

    Pora,żeby się zabrać za obiboków,bo są tacy pedagodzy, którzy siedmiu lat nie mogą doczekać…..

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.