Karta z ulgą na dzieci zostanie wprowadzona w Krośnie?

– Polityka prorodzinna w Polsce to powód do wstydu. Trzeba wreszcie coś zrobić, aby zmienić ten stan rzeczy – mówi Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie (na zdj. z prawej), obok Jadwiga Jagieło (37 l.) oraz Magdalena Jabłońska – Środa (36 l.). Fot. Wioletta Zuzak

KROSNO. Celem Karty Dużej Rodziny jest między innymi spowodowanie, aby rodzice wychowujący troje i więcej dzieci nie czuli się wykluczeni z życia kulturalnego.

– Chciałybyśmy, aby w Krośnie zaczęła obowiązywać ogólnopolska karta uprawniająca rodziny wielodzietne do zniżek na basen, kino, czy komunikację miejską – mówią nam Jadwiga Jagieło (37 l.) oraz Magdalena Jabłońska–Środa (36 l.), obydwie mają po troje dzieci. –  Na taką formę wsparcia liczy wiele rodzin wielodzietnych, wśród których nie brakuje takich, które ledwo wiążą koniec z końcem – argumentują.

– Niektóre samorządy zapewne boją się, że takie przedsięwzięcie będzie się wiązało z wielkimi kosztami. A tymczasem jak się okazuje takie karty z powodzeniem funkcjonują w wielu polskich miastach, które do tego typu kart nie dopłacają, a wręcz zarabiają na tym – zwraca uwagę Danuta Kowalczyk (61 l.), prezes Towarzystwa Rodzin Wielodzietnych w Krośnie. – Z tego co wiem, to na Podkarpaciu te karty funkcjonują w Przemyślu i w Dębicy, natomiast w Rzeszowie trwają aktualnie prace nad wdrożeniem tego pomysłu – dodaje.

Jak zaznacza prezes Danuta Kowalczyk, w Krośnie także jest mnóstwo rodzin wychowujących troje i więcej dzieci, których po prostu nie stać na wyjście do kina czy na pływalnię. – Na przykład w Bielsku-Białej taka karta przyznawana jest dla wszystkich członków każdej rodziny wielodzietnej i dla wszystkich członków rodziny zastępczej. Rodziny wychowujące troje dzieci i więcej mają między innymi 50-proc. zniżkę na pływalnię i do teatru – informuje  Magdalena Jabłońska-Środa. – Władze Krosna także powinny podjąć działania zmierzające do wprowadzenia w mieście takiego rozwiązania choćby na okres próbny, na przykład na 2 lata. Z pewnością zachęciłoby to rodziny do korzystania z oferty kulturalnej miasta – mówi.

Nasze rozmówczynie zwracają także uwagę na fakt, że w Polsce rodziny wielodzietne nader często utożsamiane są z patologią. Ich zdaniem, taka opinia jest po prostu krzywdząca. Chcą, aby projekt dotyczący takich ogólnopolskich kart trafił pod obrady Rady Miasta Krosna. – Każde działanie, które ułatwi rodzinom wielodzietnym wychowywanie dzieci, jest słuszne – dodaje Jadwiga Jagieło, która działa w Podkarpackim Stowarzyszeniu Rodzicielstwa Zastępczego „Wielkie Serce”.

Czy jest szansa na to, aby w Krośnie takowa karta została wprowadzona? – Tak. Aktualnie pracujemy nad taką formą wsparcia rodzin. Powstaje raport obejmujący działania w tym zakresie. W grę ma wchodzić wsparcie nie tylko rodzin wielodzietnych, ale także wprowadzenie ulg, które zachęciłyby rodziny do posiadania więcej niż jednego dziecka – mówi w rozmowie z Super Nowościami Joanna Sowa, rzeczniczka magistratu.

Wioletta Zuzak

5
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
2 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
MAolokoloxyzzenek zbagienrobol bez domu Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olokolo
Gość
olokolo

Rodzinę wielodzietną zniżka dokina czy teatru napewno zainteresuje szczegulnie że ludzią takim brakuje do wypłaty. Następna bzdura urzędasów i polityków. Następny propagandowy ochłap dla mas.

MA
Gość
MA

Popieram!!!

xyz
Gość
xyz

A kiedy Rzeszów?????

robol bez domu
Gość
robol bez domu

Ja ktory mam dwoje dzieci i pracuje za najnizsza krajowa nie dostane takiej karty dla dzieci choc ledwo wiaze koniec z koncem. Tamci ktorzy nie pracuja oczywiscie dostana i beda sie bawic, chodzic do kina i kapac w basenach. Mnie nie stac aby dziecku dac na takie zyciowe zbytki.
I jaka to jest rownosc w Polsce. Moje dzieci to cos gorszego.

zenek zbagien
Gość
zenek zbagien

ale na neta żeby pisać to masz kase?