Kary dla firm nie płacących pensji?

PODKARPACIE. W naszym regionie w ub. roku aż 20 tys. pracowników nie dostało wynagrodzeń

Tylko na Podkarpaciu w ubiegłym roku pracodawcy nie wypłacili pensji ponad 20 tysiącom pracownikom na kwotę 7,7 mln zł. Państwowa Inspekcja Pracy i trzy ogólnopolskie centrale związkowe chcą zapobiec takim praktykom i przygotowują zaostrzone przepisy, dzięki którym można byłoby nakładać kary na firmy, które nie opłacają swoich podwładnych.

Propozycje zmian mają być gotowe do końca lutego. Jedna z nich dotyczy wprowadzenia odsetek od pensji niewypłacanych pracownikom. Inspektorzy PIP i związkowcy liczą na poparcie rządu i samych pracodawców, dla których firmy nie płacące pensji są nieuczciwą konkurencją. Ten problem chcą też zgłosić do centralnych instytucji państwowych, w tym rzecznika praw obywatelskich i prezesa Sądu Najwyższego. W ubiegłym roku w skali kraju wzrosła blisko o połowę wysokość niewypłaconych wynagrodzeń, do wysokości 144 mln zł.

Skargi zgłaszali sami pracownicy

– W ubiegłym tygodniu Państwowa Inspekcja Pracy wraz z centralami związkowymi dopracowywała propozycje przepisów, które zaostrzyłyby kary dla firm nie płacących pracownikom wynagrodzeń – mówi Janusz Podsiedlik, okręgowy inspektor pracy w Rzeszowie. – Projekt ma być przedstawiony Komisji Trójstronnej, w której skład oprócz związków zawodowych wejdą Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej i Ministerstwo Finansów. Gotowy projekt ustawy ma Sejmowi przedstawić Ministerstwo Pracy.

W ubiegłym roku inspektorzy pracy kontrolowali firmy po skargach pracowników i ich zgłoszenia stanowią aż jedną trzecią wszystkich sygnałów dotyczących braku wynagrodzeń. W przyszłości dla PIP interwencje u pracodawców niewypłacających pensji będą jednym z priorytetów działania. Według nowych przepisów, firma która będzie zalegać z wypłatami powinna je opłacić wraz z ustawowymi odsetkami.

Pięć tysięcy osób bez pensji

– W 2010 roku pracodawcy z Podkarpacia łącznie nie wypłacili pracownikom 7 mln 777 tys. zł świadczeń pracowniczych (wynagrodzeń, odszkodowań, ekwiwalentów za urlopy) – mówi Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie. – Te pieniądze powinno dostać 20 268 pracowników. Za ubiegły rok Państwowej Inspekcji Pracy, po interwencjach, udało się wyegzekwować zaległe wynagrodzenia dla 15 tys. pracowników na łączną kwotę 5 mln 679 tys. zł. Czyli ponad 5 tys. osób nie dostało żadnych pensji.

Komentarz:

Dawid Baran, rzecznik prasowy Okręgowej Inspekcji Pracy w Rzeszowie

– Jeżeli chodzi o niewypłacone przez pracodawców pensje dla pracowników, to w ostatnich latach Państwowa Inspekcja Pracy na Podkarpaciu notuje tendencję malejącą. W ubiegłym roku firmy łącznie nie wypłaciły wynagrodzeń swoim podwładnym na kwotę ponad 7 mln zł, w 2009 roku – 8 mln 400 tys. zł, a w 2008 roku – 14 mln zł.

Mariusz Andres

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments