Katolicy rozpoczęli Wielki Tydzień

Uroczystości Niedzieli Palmowej w parafii pw. Marii Magdaleny w Michocinie – Tarnobrzegu zgromadziły wielu wiernych z okazałymi palmami. Fot. Bogdan Myśliwiec (2).

TARNOBRZEG. Tłumy wiernych na uroczystościach Niedzieli Palmowej.

Kościół Katolicki obchodził uroczystość Niedzieli Palmowej. Jest to ostatnia niedziela przed Wielkanocą oraz pierwszy dzień Wielkiego Tygodnia – okresu upamiętniającego w Kościele ukrzyżowanie i śmierć Chrystusa na krzyżu.

Na Podkarpaciu bardzo żywa jest tradycja uczestnictwa w obchodach Niedzieli Palmowej. W wielu parafiach organizowane są procesje oraz inscenizacje historycznego wjazdu Chrystusa do Jerozolimy. W Tarnobrzegu szczególnie uroczyście było w dwóch parafiach: św. Marii Magdaleny oraz w parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W obu tych kościołach przygotowano specjalną oprawę pierwszego dnia Wielkiego Tygodnia. Nie zabrakło palm, wjazdu na koniu, który zastąpił osiołka, a także charytatywnego jarmarku wielkanocnego.

W ciągu minionego weekendu w większości kościołów trawa spowiedź wielkanocna, w niektórych kończyły się ostatnie przedświąteczne rekolekcje i trwała sprzedaż wielkanocnych baranków, z których dochód przeznaczony zostanie na akcje prowadzone przez Caritas.

Najbliższe dni to najważniejszy okres w roku liturgicznym kościoła katolickiego. Uroczystości triduum paschalnego rozpoczną się w Wielki Czwartek i potrwają do Wielkiej Soboty. Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego zwiastują dzwony, które zabiją podczas mszy św. rezurekcyjnych.

Przypominamy, że w tym roku święta potrwają wyjątkowo o jedną godziną krócej, gdyż właśnie w nocy z 30 na 31 marca nastąpi zmiana z czasu zimowego na letni. W nocy  zegarki przestawimy z godziny 2 na 3.

mrok

Nowa tradycja obchodów Niedzieli Palmowej to organizowanie jarmarków wielkanocnych, na których można nabyć ręcznie wykonane ozdoby świąteczne.

 

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o