Każdy zapłaci haracz za telewizję publiczną

Od kilku miesięcy kontrolerzy Poczty Polskiej sprawdzają w mieszkaniach, czy mamy telewizor. Jeżeli okazuje się, że go posiadamy, to żądają zapłaty abonamentowej za publiczną telewizję. Fot. Wit Hadło

Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. To będzie kolejny absurd – opłacanie abonamentu od osoby, a nie od gospodarstwa. Za jeden telewizor może zapłacić nawet 5 osób!

Posiadasz odbiornik telewizyjny, będziesz musiał zapłacić abonament RTV w kwocie 8 zł miesięcznie. Jednak opłaty będą pobierane jednorazowo w skali rocznej w deklaracji podatkowej PIT, czyli jedna osoba za 12 miesięcy zapłaci 96 zł. Jeżeli jednak w mieszkaniu są dwie osoby pracujące, to każda z nich będzie musiała opłacić abonament, w sumie 192 zł, a gdy mieszkają trzy, to 288 zł.

18 bm. projekt ustawy o abonamencie rozpatrzył Komitet Stały Rady Ministrów, a wciągu dwóch, trzech tygodni, trafi pod obrady Sejmu. Nowe przepisy miałby wejść w życie w 2018 r., ale za ten rok opłaty miałby być wnoszone w urzędach skarbowych do końca kwietnia 2019 r. W projekcie wpisano, że każdy, kto ma odbiornik będzie musiał zapłacić 8 zł miesięcznie. Jeżeli w domu jest jeden telewizor, ale oglądają go np. trzy osoby pracujące, to miesięcznie każda z nich będzie miała obowiązek zapłacić abonament RTV, czyli w sumie 24 zł.

- Ustawa umożliwi bardziej skuteczną egzekucję opłat abonamentowych – wyjaśnia Piotr Gliński, wicepremier, minister kultury. – Nie powinniśmy z tego robić histerii, bo to nas wszystkich obowiązek. Jeśli chcemy mieć w Polsce media publiczne, to wszyscy, którzy posiadamy odbiorniki, powinniśmy na to płacić.

Według informacji Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, w 2016 r. z uiszczaniem opłat abonamentowych zalegało ponad 2 mln gospodarstw domowych, w których były zarejestrowane odbiorniki radiowe lub telewizyjne. Kwota zaległości za ostatnich pięć lat, w stosunku do których możliwa byłaby egzekucja, przekraczała 3 mld zł. Ministerstwo Kultury prognozuje, że po wejściu w życie nowelizacji abonament RTV zacznie płacić ok. 2,8 mln klientów płatnej telewizji, co przyniesie dodatkowo 620 mln zł rocznie.

W projekcie ustawy abonamentowej znalazł się zapis, że operatorzy telewizji kablowej i cyfrowej będą musieli informować o danych swoich klientów. Na tej podstawie Rada Mediów Narodowych będzie wiedziała, od kogo będzie można pobierać abonament. Metoda będzie prosta – korzystasz z kablówki albo z tv cyfrowej, to znaczy masz telewizor. Nawet gdy nie oglądasz telewizji publicznej, to i tak wystarczy fakt posiadania odbiornika i obowiązkowo trzeba będzie płacić na telewizję publiczną.

Mariusz Andres

do “Każdy zapłaci haracz za telewizję publiczną”

 1. lolek

  janina ty stary pisiorowski bezmòzgi cynglu całujący jarka i rydzyka w doope

 2. hijena

  pytanie zasadnicze .Co pan Kurski da wzamian,jakie programy?Za Rózaniec z gwiazdami,Jaka to modlitwa i Szansa na odpust serdecznie Mu dziekuję

 3. jacek

  W moim mieszkaniu zameldowane są 4 dorosłe , pracujące osoby. Do teraz płaciłem rocznie 245 zł. Teraz dobra zmiana , zapłace 384 zł. Na dodatek reżimową TVPis nikt z nas nie ogląda. Kto wie jak wyrejestrować telewizor? Jak z tym badziewiem skończyć.

 4. pedrox

  Moj obowiazek jest nie ogladanie TvPis!!!nikt nie bedzie mnie zmuszal do ogladania Tuby propagandy o 19.30 a o reszcie programow wole przemilczec!!!!

 5. orwel

  wszyscy ktorzy uczestniczyli w buncie ACTA przeciw rzadowi PO na poklad! czas pogonic zlodziejaszkow z PiS

 6. hijena

  a ja temu wyrafinowanemu cwaniaczkowi Kurskiemu proponuję zakodować na trzy miesiące TVP.Jest pewne ,że cienko pierdziałby.

 7. wymiar sprawiedliwości

  Nie do końca to co napisane jest tak do końca prawdą.
  Dziś opłata miesięczna to 7 zł opłaty miesięcznej za samo Radio i 22,70 złote za używanie równocześnie odbiorników TV i Radia

  Po zmianach/reformie za całość czyli i tv i radio zapłacimy na miesiąc tylko 8 zł.

  Podsumujmy:
  Teraz płacimy -
  22,70 zł x 12 miesięcy = 245,15 zł cały rok
  Będziemy płacić -
  8 zł x 12 miesięcy = 96 zł na cały rok

  To uczciwa cena. Bo nawet przy założeniu że rodzina liczy 2+1 to i tak w rozrachunku rocznym oszczędzamy. Operatorzy gsm umożliwiają dzisiaj oglądanie kanałów telewizji na ekranie tabletu, laptopa, komputera czy nawet ekranie smartfonu. Dużo ludzi korzysta z telewizji nie tylko w tradycyjny sposób. Koszty utrzymania nadajników telewizji naziemnej cyfrowej dvbt, radia Fm i cyfrowego DVB+ to są ogromne koszty. Które powinni jednak płacić Ci co oglądają telewizje.

  • KORA

   Masz problemy z matematyką. Owszem za rok jedna osoba zapłaci 96 zł. Ale projekt zakłada że gdy w lokalu zameldowane są 3 osoby- niekoniecznie tam mieszkające, abonent zapłaci 288 zł. Gdzie ty tu widzisz uczciwość i oszczędność. Jedyna uczciwość była by gdyby wzorem stacji komercyjnych., Abonent chcący oglądać TVP powinien to zgłosić i płacić abonament. Stojący w domu telewizor nie oznacza że w ogóle jest włączany.

   • janina

    Przecież Ci mówi wyraźnie że teraz ogląda sie kanały tv przez wszystko tylko nie telewizor. I nie pisz bzdur. Nie zapłacą wszyscy zameldowani tylko ci co zarabiają i rozliczają PIT. A od siebie dodam że jak jesteś bezrobotny/tna, opiekujesz się chorym lub dzieckiem, nie masz rocznych podatków nie większych od 5800zł jesteś niepełnoletni to nie musisz składać PITu i oglądasz za free.

 8. Janek

  „– Nie powinniśmy z tego robić histerii, bo to nas wszystkich obowiązek. Jeśli chcemy mieć w Polsce media publiczne, to wszyscy, którzy posiadamy odbiorniki, powinniśmy na to płacić.” – JA NIE CHCĘ MIEĆ MEDIÓW PUBLICZNYCH tzw.pisowskich
  To co? Mam być opodatkowany na te bandę?

 9. wPiSdu

  dobra zmiana?

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.