Kiedy do szkół wejdą e-podreczniki?

Program zakłada, że każdy uczeń posiadający elektroniczny sprzęt, taki jak komputer czy tablet będzie mógł dowolnie korzystać z podręczników. Fot. Archiwum

KRAJ. PODKARPACIE. Cyfrowe podręczniki zrewolucjonizują polską szkołę.

W tym roku zaczęto przygotowywać projekt, który wprowadzi do szkół elektroniczne podręczniki. Ministerstwo Edukacji poinformowało, że do 2015 roku ma powstać 18 podręczników cyfrowych do 14 przedmiotów.

Wszystko to w ramach programu “Cyfrowa Szkoła”. Dodatkowo powstanie ponad 2,5 tys. multimedialnych materiałów edukacyjnych. Elektroniczne podręczniki będą dostępne dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów.

Program zakłada, że każdy uczeń posiadający elektroniczny sprzęt, taki jak komputer czy tablet, będzie mógł dowolnie korzystać z podręczników. Również kopiować, drukować czy przerabiać. Zdaniem prof. Michała Śliwy to bardzo dobra inicjatywa, która wykorzysta fakt, że komputery dla młodego pokolenia to codzienność.

Była minister edukacji, Krystyna Łybacka widzi w tym rozwiązaniu wielkie korzyści finansowe.

Wprowadzeniu darmowych e-podręczników w szkołach sprzeciwiają się wydawnictwa, które stracą wówczas dominację na rynku podręczników, a ten wart jest około miliarda złotych. Atakują pomysł twierdząc, że doprowadzi to do obniżenia poziomu kształcenia.

A co z tradycyjnymi książkami?

Natomiast większość nauczycieli ma mieszane uczucia co do pomysłu. Twierdzą, że nic nie zastąpi prawdziwej papierowej książki.

– Moim zdaniem to fatalny pomysł – mówi anonimowo dyrektor jednego z rzeszowskich gimnazjów. – dzieci wracają do domu i siadają przed komputerem. Mamy im kazać jeszcze niszczyć wzrok w szkole? W końcu całkiem oduczą się czytać, a przecież nie ma nic wspanialszego niż czytanie pachnącej jeszcze nowością książki. Uważam, że wprowadzenie e-podręczników źle wpłynie na edukację młodzieży.

Wydawcy wzywają naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Łódzkiej i Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (autorów elektronicznych podręczników) do zrezygnowania z prac nad projektem. Jeśli to nic nie da wystąpią z oskarżeniem o nieuczciwą konkurencję.

Blanka Szlachcińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
jasnowidz
jasnowidz
8 lat temu

…większość nauczycieli ma mieszane uczucia co do pomysłu. Twierdzą, że nic nie zastąpi prawdziwej papierowej książki…
Jak można przekonać się na własne oczy czytając ten tekst z posiadania papierowej książki są zadowoleni jedynie nauczyciele gdyż jak wszystkim wiadomo podobnie jak na przykładzie lekarzy którzy mają podpisane umowy z firmami farmaceutycznymi na „sprzedawanie ” konkretnych leków otrzymują gratyfikacje w postaci egzotycznych wycieczek i cennych nagród rzeczowych podobnie żyją sobie BIEDNI I ZAWSZE W CIEMIĘ BICI , SCHOROWANI NAUCZYCIELE .

Rzeszowianka
Rzeszowianka
8 lat temu

za darmo?? eee niemożliwe, wydawnictwa już o to się postarają, żeby kasy nie stracić, na tym, że takie e-podręczniki miałyby wejść.

ROMAN
ROMAN
8 lat temu

tak to jest rewolucja – ale ci uczniowie to w pamięci będą mieli kłopot policzyć do stu – a o tabliczce mnożenia niewspomnę – będą umieli za to wyśmienicie naciskać klawisze.