Kiedy remontować komin? Oczywiście w lecie!

Komin to istotny element systemu grzewczego w naszych domach. Dzięki niemu możemy bezpiecznie odprowadzić spaliny i zużyte powietrze z budynku. Dlatego tak ważne jest, aby pamiętać o jego konserwacji a w przypadku poważniejszych oznak zniszczenia o jego niezwłocznym remoncie.

Kiedy wiadomo, że powinniśmy wyremontować komin?

Wiele cech wskazujących na zły stan techniczny naszego komina będzie widocznych gołym okiem. Będą to więc wszelkiego rodzaju pęknięcia, brunatny nalot czy w najgorszym wypadku odpadanie całych elementów konstrukcji komina. Czasami jednak dobrze wyglądający komin może dawać takie objawy, jak zapach spalin wewnątrz budynku. To również bardzo ważny sygnał do natychmiastowego remontu.

Dlaczego kominy ulegają niszczeniu?

Konstrukcja komina narażona jest na działanie wielu czynników. Najczęściej niszczeniu ulega zewnętrzna część komina, wystająca ponad poziom dachu. To oczywiste, ponieważ narażona jest na działanie czynników atmosferycznych. Szczególnie zimą, kiedy temperatury są ujemne.

Kolejnym powodem niszczenia przewodów kominowych jest oczywiście silne działanie spalin. Mimo że kominy wykonane są przeważnie z odpornych materiałów, takich jak stal czy ceramika. Po kilku lub kilkunastu latach nawet tak odporne materiały po prostu ulegają zniszczeniu i wymagają remontów.

Na czym polega remont komina?

Zakres prac zależy od stopnia zniszczenia. W przypadku wymiany systemu grzewczego może obejmować nawet całkowitą wymianę ciągu kominowego. Czasami prace remontowe obejmują jedynie zewnętrzną część komina. Wówczas odbudowujemy konstrukcję komina tylko z zewnątrz i dbamy o jego część estetyczną.

Do częstych prac remontowych należy również rozwiercanie i frezowanie komina. Takie prace stosuje się wówczas gdy modernizujemy system grzewczy, uszczelniamy lub czyścimy przewód kominowy lub całkowicie go wymieniamy. Należy zaznaczyć, że rozwiercanie komina wbrew pozorom nie wymaga jego rozbiórki. Prace te wykonywane są najczęściej podczas jednego dnia i w żaden sposób nie wpływają na wygląd komina od zewnątrz.

Nie należy pod żadnym pozorem odkładać prac związanych z remontem komina. W momencie kiedy zauważymy niepokojące objawy należ podjąć działania. Komin odpowiada w dużym stopniu za bezpieczeństwo domowników i należy odpowiednio o niego dbać. Ważne są również okresowe przeglądy komina i jego czyszczenie, aby zapobiec na przykład bardzo niebezpiecznemu zjawisku jakim jest pożar sadzy w kominie. Bezpieczeństwo mieszkańców powinno być więc tutaj priorytetem.

Źródło: Komeno.pl

Artykuł partnera