Kiedy rozpocznie się budowa Wydziału Medycznego UR?

RZESZÓW. Po protestach mieszkańców uczelnia przygotowuje poprawiony projekt budowy Centrum Badań

Powstaniu budynku Przyrodniczo – Medycznego Centrum Badań Innowacyjnych dla Uniwersytetu Rzeszowskiego w ubiegłym roku sprzeciwili się mieszkańcy bloku przy ul. Cegielnianej 10. Uczelnia poprawia projekt i liczy, że tym razem uda się rozpocząć inwestycję.

Przyrodniczo – Medyczne Centrum Badań Innowacyjnych ma powstać przy ul. Litawora w miejscu starego baraku – domu asystenta. Nowe plany zagospodarowania terenu kwestionowała jednak spółdzielnia Geodeci. Spółdzielni nie podobało się to, że Uniwersytet na jej terenie zaplanował drogę dojazdową. Lokatorzy pobliskiego bloku zaś bali się głównie o to, że obiekt, który ma powstać na miejscu domu asystenta przy ul. Litawora, zasłoni im światło.

Poprawki wprowadzone

Jak poinformowała nas zastępczyni kanclerza Uniwersytetu Rzeszowskiego, Barbara Oskroba, trwają intensywne prace nad nowym projektem i ponownym wnioskiem o pozwolenie na budowę, który będzie złożony do Urzędu Miasta.

– Obiekt kubaturowy ma pozostać bez zmian. Poprawki dotyczyć mają jedynie dojazdu, dróg i placów wokół budynku – powiedziała kanclerz Oskroba.

Budowa Wydziału ma zakończyć się do 2013 roku. Powierzchnia obiektu to ok. 16 tys. mkw. Znajdą tam miejsce przede wszystkim nowoczesne laboratoria wyposażone w najnowszą aparaturę, umożliwiającą realizację projektów z wielu dziedzin medycznych. To ma nie tylko podnieść standardy kształcenia uczelni, ale także otworzyć ją na współpracę międzynarodową. Koszt inwestycji to 88 mln zł. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Katarzyna Pękala

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments