Kiedy w końcu skończy się sezon grzewczy?

- Gdy jest dwadzieścia kilka stopni na zewnątrz, to muszę włączać wentylator w mieszkaniu, bo kaloryfer grzeje i nie da się go tak uregulować żeby przestał dostarczać ciepło – mówi pani Łucja z ul. Osmeckiego. – Naprawdę, spółdzielnia już kilkanaście dni temu powinna zakończyć sezon grzewczy. Maj to nie zima. Fot. Wojciech Preisner

RZESZÓW. W mieszkaniach lokatorzy smażą się, bo kaloryfery wciąż grzeją.  

- Trzydzieści  stopni Celsjusza na zewnątrz, zima dawno minęła, a moim mieszkaniu kaloryfery wciąż grzeją – mówi pan Andrzej z ul. Osmeckiego w Rzeszowie. – To wina administracji Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – 30 kwietnia było bardzo gorąco, a grzejniki aż parzyły. W ostatnich dniach jest chłodniej, ale nadal grzejniki są gorące, a z mojego czynszu spółdzielnia cały czas pobiera moje pieniądze na opłacenie dostawy ciepła z MPEC-u.

Dla administracji RSM wciąż chyba panuje zima, skoro w większości bloków na ulicach: Osmeckiego, Raginisa, Brydaka, czy Marszałkowskiej w nocy, a nawet w dzień włączane są kaloryfery. W wielu mieszkaniach nie można nawet zmniejszyć dopływu ciepła, bo nie da się wyregulować ręcznie grzejnika. Lokatorzy pytają, jak długo jeszcze w RSM będzie obowiązywał sezon grzewczy. Przecież za dopływ ciepła administracja tej spółdzielni musi sporo płacić. To tylko wyrzucanie pieniędzy.

Wiceprezes RSM,  z którym rozmawialiśmy o tym problemie lokatorów, nie mógł uwierzyć, że kaloryfery wciąż grzeją. Poinformowaliśmy go więc, że byliśmy  w jednym z mieszkań na ul. Osmeckiego i dotykaliśmy gorącego kaloryfera. W mieszkaniu trudno było wytrzymać, bo było w nim bardzo duszno. Nawet otwarte okno niewiele pomagało…

- Ciepło do mieszkań dociera automatycznie i wciąż jeszcze 60 procent odbiorców korzysta z ogrzewania – mówi Andrzej Filip, wiceprezes Rzeszowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. – Jeżeli, jak twierdzi lokator, przy temperaturze30 stopni Celsjuszana zewnątrz bloku, w mieszkaniach grzejniki były gorące, to musiała być jakaś awaria. Oprogramowanie  rozdzielające przepływ ciepła być może źle działa. Wkrótce przestaniemy ogrzewać mieszkania.

***

To skandal żeby kaloryfery były gorące w maju, gdy wszyscy już zapomnieli o zimie. Wiceprezes RSM twierdzi, że nic nie da się zrobić, bo oprogramowanie działa tak,  a nie inaczej i grzejniki automatycznie ogrzewają mieszkania. Tylko że lokatorzy w ten sposób zmuszani są do  opłacania z własnych pieniędzy (wpłacanych jako czynsz do kasy spółdzielni) nie do wytrzymania spiekoty we własnych mieszkaniach. A może w czynszu powinna być odrębna pozycja: dobrowolna dopłata za gorące majowe powietrze w lokalu.         

Mariusz Andres

do “Kiedy w końcu skończy się sezon grzewczy?”

  1. huikjhu

    gdzie maja zakręcić,a jak maja niesprawne i nie stać ich na nowe inteligencie powiatowy?!

  2. kr

    Kurnki nie którym nie działają, bo pamiętają I wojnę światową, a i tak za wszystko zapłacą lokatorzy…. Prezes tylko sobie podwyżki swojego wynagrodzenia umie zrobić….

  3. Bonk

    To niech zakręcą kurki w mieszkaniach..

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.