Kiedy warto udać się do radcy prawnego?

Zapewne nikt z nas nie chce mieć problemów z prawem. Dla większości osób każda wizyta w sądzie czy kontakt z adwokatem, radcą prawnym, policją wywołuje niemały stres. Wynika to przede wszystkim z nieznajomości prawa, a także ze świadomości, że różne rzeczy się zdarzają i czasem źle podpisana umowa, złożenie pisma nie w terminie czy też nierozliczenie się z urzędem może skutkować problemami. Z drugiej strony każda sprawa na przykład spadkowa czy rozwodowa jest związana w jakiś sposób z sądownictwem.

  1. W szeregu różnych zawodów
  2. Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?
  3. Praktyka i doświadczenie

W szeregu różnych zawodów

Najczęściej Temida kojarzy nam się z adwokatami, radcami prawnymi, notariuszami. Z ich porad korzystamy najczęściej, choć ich specyfika działalności się w jakiś sposób się pokrywa. Dla przykładu, radcowie prawni tak jak adwokaci mają niemalże ten sam zakres uprawnień i mogą reprezentować klientów w sprawach majątkowych, rodzinnych i ubezpieczeniowych. Ta profesja stale ewoluuje, a jej korzenie sięgają obsługi przedsiębiorstw państwowych w latach sześćdziesiątych. Obecnie wiele się zmieniło i kancelaria prawna https://jacekkosinski.pl/ oraz firmy z różnych sektorów zatrudniają radców na etatach. Taki specjalista może reprezentować klienta w niemalże każdej sprawie zarówno z zakresu prawa administracyjnego, jak i rodzinnego czy cywilnego. W wyłącznej gestii adwokatów pozostały jedynie postępowania karne lub karnoskarbowe.

Jak znaleźć dobrego radcę prawnego?

Najczęściej z porady oraz wsparcia radcy prawnego korzystamy na przykład w przypadku spraw rozwodowych i związanych z nim komplikacji takich jak podział majątku, ustalenie opieki nad dziećmi czy ustanowienie alimentów. To paradoksalnie najczęstsze sprawy i niekoniecznie najprostsze. Poza tym Kancelaria Kosiński może nam pomóc również w przypadku problemów z pracodawcą czy też przy sprawach z zakresu spadków, darowizn lub ubezpieczeń. Tak jak w przypadku każdej osoby, która ma nam pomóc w trudnej sytuacji, warto sprawdzić kompetencje radcy prawnego oraz opinie o nim. Warto pamiętać, że przecież każdy specjalizuje się w konkretnych sprawach.

Praktyka i doświadczenie

Zawód radcy prawnego jest obwarowany szczególnymi warunkami. Przede wszystkim to wolny zawód, czyli radca (w przeciwieństwie do doradcy) nie może ulegać żadnym naciskom. Oczywiście wymagane jest odpowiednie wykształcenie i zrzeszenie we własnym samorządzie zawodowym. To on przeprowadza egzaminy na trzyletnią aplikację, szkolenia i egzaminy w jej trakcie oraz egzamin zawodowy. W ten sposób zyskuje się bazę praktyczną i teoretyczną do pracy.

Artykuł partnera