Kierowco, sprawdź co Cię czeka w tym roku

PODKARPACIE Poszarżujesz na autostradzie, nie nadziejesz się na oradar ale od mandatu się nie wywiniesz.

Rok 2011, który właśnie się rozpoczął niesie za sobą wiele zmian również dla kierowców aut osobowych. Nie tylko miejsce w którym znajduje się oradar będzie lepiej oznakowane, byś mógł w porę zwolnić co o 10 km szybciej pojedziesz po autostradzie. Na koniec zła wiadomość, nie wywiniesz się już tak łatwo od mandatu za przekroczenie prędkości. Policja, straż miejska i inspekcja transportu drogowego będą miały aż 180 dni na wystawienie Ci mandatu a nie jak dotąd 30.

W świetle nowych przepisów, straż miejska będzie mogła ustawić się z oradarem tylko na obszarze zabudowanym i tylko w miejscu oznakowanym, które wcześniej wskaże policja. Ponadto, oradary będą rejestrować przekroczenie prędkości w momencie, gdy ustalony pułap prędkości zostanie przekroczony o 10 km/h. Niestety, nie dotyczy to już innych urządzeń, które rejestrują prędkość jak na przykład policyjnego radaru czy wideorejestratora. Na łagodniejsze traktowanie będziemy mogli liczyć więc jedynie ze strony strażników miejskich i Inspektorów Ruchu Drogowego, którzy przypominamy również mają prawo kontrolować pojazdy osobowe.

Nie wywiniesz się od mandatu

Od kary za przekroczenie prędkości, którą zarejestrował oradar, nie będzie można już tak łatwo się wywinąć, bowiem policja, straż miejska i inspekcja transportu drogowego będą miały aż 180 dni na wystawienie Ci mandatu a nie jak dotąd 30. Ponadto, będziesz musiał wskazać, kto prowadził pojazd w momencie popełnienia wykroczenia, bo w przeciwnym razie dostaniesz grzywnę. Na szczęście oradary będą widoczne z daleka, bo nowe przepisy zabraniają maskowania ich czy chowania w koszach na śmieci oraz stawiania pustych atrap.

Nasze autostrady jedne z najszybszych w Europie

Na koniec dobra wiadomość. Na polskiej autostradzie będzie mógł bezkarnie rozpędzić się do 140 km/godz a nie jak do tej pory do 130 km/godz (taka maksymalna prędkość obowiązuje w iniektórych nnych krajach Unii Europejskiej). Ale to nie koniec. Na dwujezdniowych drogach ekspresowych też pojedziemy szybciej o 10 km/godz. Zamiast do 110 km/godz będziesz mógł się rozpędzić do 120 km/godz. Ale uwaga, wszystkie te zmiany dotyczą kierowców samochodów o masie do 3,5 t i motocykli.

Katarzyna Szczyrek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments