Kierowco, uważaj na motocyklistów!

Motocyklista może wyrosnąć kierowcy samochodu jak spod ziemi, dlatego warto przed jakimkolwiek manewrem na drodze popatrzeć dokładnie w lusterka. Fot. Autor

PODKARPACIE. Przestrzeganie kilku podstawowych zasad pozwoli uniknąć groźnego wypadku.

Apelujemy razem z policjantami do kierowców samochodów o zwracanie uwagi na motocyklistów, których na drogach wraz z nastaniem lepszej pogody pojawiło się mnóstwo. Wbrew obiegowej opinii, to kierowcy samochodów powodują częściej wypadki z udziałem motocyklistów niż odwrotnie – tak przynajmniej wynika z policyjnych statystyk.

Pamiętajmy, że samochód ma blachy, które chronią nim jadących. Kierujący motocyklem po wypadku zostaje często kaleką lub ginie. Co więc należy robić, żeby nie doprowadzać do takiej sytuacji?

Funkcjonariusze przyznają, że motocykl z racji mniejszych gabarytów jest mniej widoczny niż auto, dlatego zanim podejmiesz jakikolwiek manewr na drodze, dokładnie upewnij się, czy będzie on bezpieczny. Należy patrzeć w lusterka auta. Zanim się włączysz do ruchu upewnij się, że nie wymuszasz nikomu pierwszeństwa przejazdu.

Kierowcy często zapominają, że motocykl dysponuje kilkakrotnie większym przyspieszeniem niż samochód osobowy, z pozoru więc znajdujący się w oddali motocyklista może w kilka sekund znaleźć się w bezpośredniej Twojej odległości. Staraj się trafnie ocenić odległość od zbliżającego się motocykla, jeżeli nie jesteś pewien czy zdążysz wykonać manewr, poczekaj. Ważne także, aby zachować bezpieczny odstęp od motocyklisty.

Grzegorz Anton

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o