Kierowco, uważaj! Na przejeździe zapłacisz mandat

Na przejeździe przy ul. Miłocińskiej w Rzeszowie zainstalowano kamery, które rejestrują kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Przed torami umieszczono kamery wyłapujące tych, którzy łamią przepisy.

Na większości przejazdów kolejowych  w naszym regionie zainstalowano kamery czujnie obserwujące kierowców łamiących przepisy. Lokalizowane są po obu stronach szyn. Jak twierdzą podkarpaccy funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei, ma to nie tylko ułatwiać nakładanie mandatów, ale też  uświadamiać właścicielom aut, żeby uważali, gdy zbliżają się do torów.

Na Podkarpaciu kamery na przejazdach zainstalowano m.in. w Rzeszowie przy ul. Miłocińskiej i ul. Podgórskiej, są też w Leżajsku i Krzemienicy. Działają wzdłuż kolejowej magistrali z Rzeszowa do Przemyśla i kupiono je z pieniędzy Polskich Linii Kolejowych. Ze środków unijnych zaś sfinansowano je na odcinku od Dębicy do Rzeszowa.

Kamery rejestrują przejeżdżające przez przejazdy auta wraz z numerami rejestracyjnymi, nagrywają na twardy dysk, a potem przekazywane są komendom policji. Na tej podstawie wydawane są mandaty.  Jest też inny sposób obserwacji kierowców. To mobilne centrum monitoringu przejeżdżające przez cały region.

- Na Podkarpaciu jest jedno mobilne centrum monitoringu, które może zarejestrować  kierowców naruszających przepisy na przejazdach kolejowych – poinformował Zdzisław Partyka, zastępca komendanta Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Przemyślu. – W czerwcu przed Euro 2012 Polskie Linie Kolejowe za 1,5 mln zł kupiły samochód mercedes sprinter, który został  przerobiony specjalnie  na centrum monitoringu. W pojeździe są zainstalowane cztery kamery,  w tym jedna termowizyjna, a drugą wysuwną, umieszczono 7,5-metra nad autem.

Dotąd samochód rejestrujący kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego pojawił się już na wielu regionalnych przejazdach kolejowych. Był w Przemyślu, Rzeszowie, Jaśle, Zagórzu, Przeworsku i Leżajsku.

Mariusz Andres

do “Kierowco, uważaj! Na przejeździe zapłacisz mandat”

 1. ROMAN

  i tak jest super- szaleńcy wyginą i będzie zgodnie z procedurą.

 2. Brzęczyszczykiewicz

  Zamiast montować autoatyczne zapory / mechanicznie bardzo proste /, które zwiększałyby bezpieczeństwo przejazdu – montuje się kamery w celu zwrócenia zainwetowanych środków.

  • kierowca chlodni

   Zapory mechanicznie sterowane moga byc TYLKO montowane jako pol-zapory, ze wzgledow bezpieczenstwa. Potencjalny lamacz prepisow ominie pol-zapory a wiec po co te zapory instalowac ?
   Zalozenie jest sluszne i lepiej instalowac kamery wylapujace tych ktorzy lamia przepisy przejezdzajac na czerwonym swietle.

  • kiki

   i bardzo dobrze, nie dość że inwestycja się zwróci i utrzyma za pieniądze debili to jeszcze będzie bezpieczniej

 3. pies na baby

  I bardzo dobrze. Wystarczy mi już odwołanych kursów z powodu kolizji samochodu z szynobusem

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.