Kierowcy bez OC kosztują nas 70 mln zł rocznie

Po polskich drogach jeździ około 250 tysięcy pojazdów bez obowiązkowej polisy OC. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Za nieubezpieczonych sprawców wypadków płacą wszyscy kierowcy.

Po polskich drogach jeździ około 250 tysięcy pojazdów bez obowiązkowej polisy OC. Do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego wpływa rocznie około 6,5 tysiąca roszczeń od osób poszkodowanych w wypadkach drogowych, spowodowanych przez nieubezpieczone lub niezidentyfikowane pojazdy.

Ubezpieczeniowy Funduszu Gwarancyjny (UFG) zajmuje się wypłatą odszkodowań niewinnym ofiarom wypadków – spowodowanych przez nieubezpieczonych lub niezidentyfikowanych właścicieli pojazdów oraz nieubezpieczonych rolników. Tacy sprawcy kosztują rocznie uczciwie płacących składki właścicieli pojazdów prawie 70 mln złotych.

W 2012 roku UFG wypłacił łącznie – za szkody materialne i osobowe – ponad 69 mln złotych świadczeń, o 12 mln złotych więcej niż rok wcześniej. Rośnie liczba wypłaconych przez fundusz świadczeń za szkody osobowe, w ciągu ostatniego roku o 492 do 2549 spraw. Rosną też wysokości tych odszkodowań.

Na wypłaty UFG dla osób poszkodowanych w wypadkach spowodowanych przez kierowców bez OC lub tych, którzy zbiegli z miejsca wypadku, składają się pozostali kierowcy, wykupujący te obowiązkowe polisy. Wymienione odszkodowania są bowiem finansowane ze składek przekazywanych przez ubezpieczycieli.

Artur Getler

4
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ROMANmaniekemigrantJoanna Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
ROMAN
Gość
ROMAN

no prosze p.emigrat ma rację – 21 wiek a tu takiej prostej sprawy nie umieją załatwić –
czyli co nieodpowiedni matoł siedzi na wysokim taborecie i niewie jak ten temat ugryść – a w innych krajach eurolandu to opanowali – a u nas się nie da ?

maniek
Gość
maniek

a ile nas kosztują rządy Tuska?

emigrant
Gość
emigrant

A dlaczego jest taki balagan ?
W krajach zachodnich musisz wykupic rejestracje co roku.
Do wykupu rejstracji musisz przedstawic zaswiadczenie z przegladu technichnicznego podpisane imiennie poprzez mechanika w zarejestrowanym zakladzie ktory moze takie przeglady wykonac i poswiadczenie wykupu ubezpieczenia OC na kolejny rok.
W razie nie wykupienia rejestracji wydzial Komunikacji powiadamia Rejonowa Komende Policji o braku rejestracji.
Policja juz wie co ma czynic !!

Joanna
Gość
Joanna

Typowe bzdury!!!!!!!!. Panie Arturze Getler jeśli Pan nie zna zagadnienia, to niech Pan nie pisze takich nieprawdziwych artykułów, bądź niech Pan zasięgnie porady prawnej.Wyjaśniam Panu, że każdy nieubezpieczony pojazd na drodze, który jest sprawcą kolizji lub wypadku osobiście kierujący tym pojazdem pokrywa koszty szkody rzeczowej, a nie fundusz gwarancyjny, Również w przypadku, kiedy sprawca wypadku zbiegł z miejsca zdarzenia też fundusz gwarancyjny nie obejmuje naprawy pojazdu (szkoda rzeczowa) poszkodowanego (naprawia na własny koszt lub w ramach ubezpieczenia AC). Co do szkody osobowej ( leczenie bądź zgon poszkodowanego ) to wypłaca fundusz gwarancyjny w każdym przypadku, ale regresem ściąga należność ze… Czytaj więcej »