Kierowcy MPK przestaną sprzedawać bilety

RZESZÓW. Bilet w autobusie będzie można kupić tylko po godz. 18 i w dni wolne

Czy pasażerowie autobusów rzeszowskiego MPK, którzy nie zdążyli kupić biletu w kiosku będą skazani na płacenie mandatu „kanarowi”? Tak będzie pomiędzy godz. 18 i 6 rano, jeśli radni przyjmą przygotowany przez ratusz projekt.

Pasażer, który wsiadł do autobusu bez biletu może teraz go łatwo kupić u kierowcy. Do sierpnia ubiegłego roku też nie było żadnych ograniczeń w sprzedaży, ale za to była pobierana 50-groszowa prowizja. Jednak w wyniku wyroku sądowego miejski przewoźnik musiał tę opłatę manipulacyjną znieść.

Projekt przygotowany przez ratusz na wniosek MPK zakłada jednak spore zmiany w sposobie sprzedaży biletów przez kierowców.

– Mimo poszerzenia sieci dystrybucji i sprzedaży biletów MPK, brak opłaty manipulacyjnej spowodował w II półroczu 2010 roku gwałtowny wzrost sprzedaży biletów przez kierowców o ponad 200 procent – argumentują urzędnicy. Jak dodają, efektem są postoje autobusów w zatokach, kilkunastominutowe opóźnienia odjazdów oraz zdenerwowanie większości pasażerów.

Bilet kupisz tylko w nocy lub w święto

Sposobem na to ma być… zakaz sprzedaży biletów przez kierowców w ciągu dnia. Projekt zakłada, że na terenie miasta w dni robocze będzie można je kupić w autobusie tylko w godz. od 18 do 6 rano. Całodobowa sprzedaż byłaby dozwolona tylko w soboty, niedziele i święta oraz za granicami Rzeszowa. Radni zajmą się uchwałą we wtorek.

Problem, wzorem innych miast, rozwiązałaby instalacja w wozach MPK automatów biletowych. Jednak sprawa ich zakupu jest wciąż w powijakach, tak jak cały przygotowywany przez miasto projekt modernizacji komunikacji miejskiej.

Krzysztof Kuchta

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Jaskobrot
Jaskobrot
9 lat temu

A moze zrobic jeden centralny punkt zakupu biletow? Jak stolica innowacji to wprowadzac innowacje…