- SuperNowości24 - http://supernowosci24.pl -

Kierowcy, parkujcie ciaśniej!

W tej sytuacji bez problemu można było jeszcze dojechać do zderzaka drugiego samochodu. Gdyby zrobiło tak kilku kierowców, przy tej samej ulicy można by postawić jeszcze np. dwa auta. Fot. Autor

RZESZÓW. Parkując równolegle, nie trzeba zostawiać z przodu i z tyłu po 1,5 metra odległości.

To, że praktycznie w całym centrum Rzeszowa nie ma miejsc do parkowania to niezaprzeczalny fakt i nie trzeba tego żadnemu kierowcy tłumaczyć. Nie oznacza to jednak, że należy parkować tak, żeby innym utrudniać życie lub żeby zostawić miejsce, ale co najwyżej do zaparkowania roweru, a nie samochodu – nawet małego.

Jeśli parkujemy na parkingu, gdzie namalowane są linie, starajmy się zaparkować pomiędzy nimi, a nie bezpośrednio na nich. Pamiętajmy, że obok nas ktoś zaparkował i gdy przyjdzie do samochodu, będzie chciał wejść do środka. Dlatego zostawmy mu bodaj 40 cm na otworzenie drzwi. Szczytem przy takim parkowaniu jest postawienie samochodu tak, że linia znajduje się… pomiędzy kołami. Taki obrazek świadczy o braku kultury kierowcy oraz o jego umiejętnościach, bo często zwyczajnie nie potrafi inaczej zaparkować. Tym samym jeden samochód zabiera dwa miejsca parkingowe.

Osobnym problemem, tyle że podczas parkowania wzdłuż ulicy, jest zostawianie za sobą i przed sobą po nawet 1,5 metra wolnej odległości. Tym samym, zamiast np. 13 samochodów, na tym samym odcinku ulicy stoi 10 aut. A wystarczy podjechać bliżej i zaparkować, zostawiając np. 30 cm odległości między zderzakami. We Francji czy Włoszech kierowcy celowo nie zostawiają samochodów z zaciągniętym hamulcem ręcznym, żeby następny wjeżdżający mógł ich auto delikatnie “przepchnąć”. W Polsce nadal samochód traktowany jest prawie jak rzecz święta, więc takiego pomysłu nie proponujemy, ale warto nauczyć się parkować równolegle i nie zostawiać tyle wolnej przestrzeni przed i za nami.

***
Problemy z parkowaniem w rzeszowskim centrum są coraz większe i nie zanosi się na poprawienie tej sytuacji w ciągu następnych lat. Dlatego ważne jest, żeby kierowcy szanowali się nawzajem i parkowali tak, aby innym użytkownikom dróg nie utrudniać życia. Wiem, że takie parkowanie “na centymetry” jest trudne, ale na naukę jazdy przecież nigdy za późno.

Grzegorz Anton