Kierowcy rozjeżdżają rogatki

Kierowcy coraz częściej igrają z życiem pasażerów i własnym nie stosując się do poleceń na przejazdach kolejowych. Fot. Wojciech Preisner

PODKARPACIE. To prawdziwa plaga…

Coraz częściej kierowcy na Podkarpaciu wjeżdżają w rogatki. Nie dość, że jest to niebezpieczne, to są to straty finansowe rzędu kilkuset złotych. A dlaczego wjeżdżają? Bo dociskają pedał gazu, gdy szlaban jest opuszczany, a są i tacy co zamknięty przejazd próbują objechać bokiem.

W sobotę o godz.1.20 funkcjonariusze posterunku Straży Ochrony Kolei w Rozwadowie otrzymali informację od dyżurnego ruchu, że na szlaku Stalowa Wola Rozwadów – Stalowa Wola Południe na przejeździe samochód osobowy najechał na rogatkę. Na miejsce wysłano patrol Straży Ochrony Kolei, który zatrzymał sprawcę uszkodzenia. Był to Maciej Cz. prowadzący samochód marki Skoda Felicja. W wyniku najechania uszkodzona została rogatka wraz z urządzeniem napędu. Na miejsce przyjechał również patrol Policji ze Stalowej Woli. Kierowca był trzeźwy. Straty PKP wyniosły 800 zł.

Następna rogatka została uszkodzona w niedzielę o godzinie 2.38 na szlaku Przeworsk – Leżajsk w  miejscowości Wierzawice. Tym razem nieznany sprawca wyłamał dwa drągi rogatki aluminiowej. Straty PKP wyceniono na 500 zł.

Jak dowiedzieliśmy się od Zdzisława Partyki, zastępcy komendanta regionalnej Służby Ochrony Kolei takich przypadków jest bardzo dużo. Zmotoryzowani na Podkarpaciu upodobali sobie zwłaszcza niszczenie rogatek w okolicach Radymna. Kierowcy często omijają slalomem zamknięte rogatki, wjeżdżają pod opadające szlabany, a także ignorują sygnały świetlne i dźwiękowe. Jak zaznaczają funkcjonariusze SOK, taka nieodpowiedzialność prowadzi często do wypadków, w tym śmiertelnych.

Z kolei w poniedziałek rano policjanci, funkcjonariusze SOK i pracownicy Zakładu Linii Kolejowych w Rzeszowie wzięli udział w działaniach „Bezpieczny Poniedziałek”. Funkcjonariusze wręczali kierowcom ulotki przypominające o tym jak bezpiecznie przejeżdżać przez przejazdy, zarówno te strzeżone jak i niestrzeżone.

Grzegorz Anton

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.