Kierowcy z listkiem wyruszą zimą na ulice

Nowy kierowca przez pierwsze 8 miesięcy będzie mógł jeździć tylko samochodem oznaczonym zielonym listkiem klonu na białym tle. Fot. Archiwum

PODKARPACIE.KRAJ. Kontrowersje budzi to, czy młodzi ludzie będą oklejać nalepkami samochody swoich rodziców.

Od 19 stycznia 2013 roku wchodzą w życie zmiany przepisów dotyczących prawa jazdy. Jednym z najbardziej krytykowanych jest konieczność znakowania samochodu zielonym listkiem przez “świeżo upieczonego” kierowcę.

Osoba, która po wejściu w życie rozporządzenia, po raz pierwszy uzyska prawo jazdy kat. B, przez 8 pierwszych miesięcy będzie musiała oznaczyć swój samochód nalepką zielonego liścia klonu na białym tle. Nalepka ma być okrągła o średnicy 11 cm, z liściem symetrycznym wysokim na 10 cm, o szerokości 9,9 cm.

- Mój syn jeszcze nie zapisał się na kurs – mówi pan Zbigniew. – Ale jak już dostanie dokument, będzie jeździł moim samochodem. Czy to oznacza, że będę musiał oblepić moje auto i sam też będę jeździł z listkiem?

Zwróciliśmy się w tej sprawie do Ministerstwa Transportu.

- W ustawie jest wprost określone, że osoba będzie mogła się poruszać tylko pojazdem oznaczonym liściem klonowym – mówi Jakub Dąbrowski z biura rzecznika prasowego. Za brak takiego oznaczenia będzie groził mandat. Jeśli chodzi o nalepki przewidziano trzy dostępne formy – wyjaśnia Jakub Dąbrowski. – Samoprzylepna naklejka lub płytka, przezroczysta kieszonka, do której będzie można wkładać płytkę z wzorem liścia lub przyssawka.

Różnorodność form będzie głównie zależała od producentów. Ważne będzie sprawdzenie, czy wzór nalepki zgadza się z projektem rozporządzenia. Konieczne będzie posiadanie oznaczenia zarówno na przedniej szybie, jak i tylnej.

***
Wątpliwości zostały rozwiane, choć pomysł został i ma wielu przeciwników. Kto może, niech robi prawo jazdy, zanim wejdą w życie przepisy. Reszcie współczuję, bo nalepka z listkiem to tylko jedna z nielicznych komplikujących życie kierowcom spraw.

Blanka Szlachcińska

do “Kierowcy z listkiem wyruszą zimą na ulice”

  1. Waldemar

    Nie wiem o co to całe HALO.
    Kiedyś to była rzecz normalna, początkujący kierowca przyklejał zielony listek by poinformować innych kierowców, posiadających prawo jazdy od dawna, że jest początkującym i tym samym prosił o wyrozumiałość i zrozumienie.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.