Kilkaset osób ma HIV, ale o tym nie wie!

PODKARPACIE. Rośnie liczba zarażonych wirusem HIV. W naszym regionie to już ok. 600 osób.

Z roku na rok rośnie liczba osób zarażonych HIV. – To nie jest choroba narkomanów! Wirus atakuje teraz przede wszystkim młodych heteroseksualistów. Wśród zakażonych dominuje grupa wiekowa 21-30 lat – mówi Waldemar Burzyński, koordynator Punktu Konsultacyjno-Diagnostycznego HIV/AIDS w Rzeszowie (na zdj.). – Do końca czerwca bieżącego roku odnotowaliśmy ogółem 216 zakażeń wirusem HIV potwierdzonych serologicznie, ale chorych w regionie jest trzykrotnie więcej, problem w tym, że o tym nie wiedzą.

Wiedza o tym, że jest się zakażonym jest potrzebna. Od zakażenia do syndromu AIDS, kiedy objawy braku odporności organizmu dramatycznie się nasilają i za późno jest na wdrożenie leczenia, mija z reguły kilkanaście lat. Dlatego tak ważne jest zrobienie testu jeżeli nie jesteśmy stuprocentowo pewni partnera, z którym mieliśmy ostatnio bliskie kontakty. Badania w kierunku HIV powinny też robić kobiety w ciąży. Ryzyko przeniesienia wirusa z matki HIV pozytywnej na dziecko sięga 30 proc., a profilaktyka pozwala zminimalizować to ryzyko do mniej niż 1 proc. – Znając odpowiednio wcześnie wroga, możemy nie tylko uchronić przed zakażeniem dziecko, ale wdrażając leczenie HAART przedłużyć kobiecie życie nawet o 20 lat, pozwalając jej na wychowanie urodzonego dziecka – mówi Burzyński.

Na AIDS w regionie (według rejestrów Państwowego Zakładu Higieny zachorowało w regionie 64 osoby, 25 już zmarło. – Te dane też wymagają poważnej weryfikacji, bo w większości chorzy są hospitalizowani poza województwem podkarpackim nie podając miejsca zamieszkania – mówi Burzyński.

W regionie, wśród zakażonych HIV, o których wiadomo, jest 153 mężczyzn, 52 kobiety, 4 dzieci do lat 15 i 7 osób bez podanych danych.

Liczba osób HIV(+) znajdujących się w rejestrze nie odzwierciedla problemu epidemiologicznego, przede wszystkim ze względu na odmawianie wykonywania badań przez osoby zachowujące się ryzykownie, nawet w formie diagnostyki anonimowej.

Anonimowe badania można wykonać w Punkcie Konsultacyjno-Diagnostycznym HIV/AIDS mieszczącym się w Przychodni Akademickiej Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie na ul. Podkarpackiej 1.

Anna Moraniec

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments