Kim jest Banaś i czym zawinił?

Wynajmowana przez sutenerów kamienica doprowadziła dziennikarza do odkrycia zaniedbań w oświadczeniach majątkowych Mariana Banasia. Fot. Wikipedia

KRAJ. Podsumowujemy kolejną aferę, która wstrząsnęła obozem rządzącym.

Dziennikarze „Superwizjera” TVN ujawnili, że Marian Banaś, prezes Najwyższej Izby Kontroli, w ciągu ostatnich lat nie wpisywał do oświadczenia majątkowego 400-metrowej kamienicy, która mieści się na krakowskim Podgórzu. Co więcej, jego podnajemca prowadzić miał we wspomnianej kamienicy seksbiznes (a więc wynajmować pokoje na godziny). Z kolei sam budynek był rzekomo od 2016 r.  zabezpieczeniem spłaty kredytu.

Na nieprawidłowości zwrócił uwagę Bertold Kittel w programie „Superwizjer”. Dziennikarz ujawnił, że od Banasia kamienicę wynajmowali ludzie powiązani ze światem przestępczym, by wykorzystywać ją jako miejsce „erotycznych spotkań”. Klientami mieli być mężczyźni korzystający z usług prostytutek.

Na zarzuty Banaś odpowiadał niejasno i mętnie. Co ciekawe, wynajmowana przez sutenerów kamienica doprowadziła dziennikarza do odkrycia zaniedbań w oświadczeniach majątkowych Banasia. Sama kamienica została w nich bowiem opisana niejasno, a dochód z jej wynajmu miał zostać zaniżony. „Majątek Mariana Banasia i jego żony wart może być od 6 do 8 mln zł. W sumie małżonkowie mogą pochwalić się dwoma domami, trzema mieszkaniami, oszczędnościami[…]” – pisze Money.pl. A jak wynika z analizy portalu, sama kamienica Banasia warta była już około 3 mln zł.

– Centralne Biuro Antykorupcyjne aktualnie prowadzi kontrolę oświadczeń majątkowych Mariana Banasia za lata 2015–2019. Banaś zapowiedział, że do czasu jej ukończenia zawiesi swoją działalność w NIK. – Wystąpię do pani marszałek o urlop bezpłatny – zapewnił.

– Opozycja domaga się wyjaśnień. – Nie słyszymy, by CBA rozszerzyło swoje śledztwo bądź przyspieszyło badanie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. Dlatego też jesteśmy zmuszeni wyręczyć organy państwa i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa […] – powiedział poseł PO-KO Mariusz Witczak. – Gdyby normalny Polak tak rażąco nisko wycenił wynajem swoich nieruchomości, miałby już 10 kontroli, domiar podatkowy i postępowanie karno-skarbowe – dodał.

Zaszedł wysoko, upadł nisko

Marian Banaś jest nowym prezesem Najwyższej Izby Kontroli. Na to stanowisko powołany został 30 sierpnia 2019 r., na 6-letnią kadencję. Jego kandydatura została zgłoszona przez Prawo i Sprawiedliwość i głosami polityków tej partii przyjęta.

Wcześniej Banaś związany był z NIK w latach 1992–2005., działał w tej instytucji jako współpracownik Lecha Kaczyńskiego. Podczas pierwszych rządów PiS-u (2005-2008) Banaś piastował stanowisko prezesa Służby Celnej, a ponadto podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów. Od 2015 r. ponownie zasiadł na stołku szefa Służby Celnej, a od 2017 r. zarządzał Krajową Administracją Skarbową. W 2019 r. Banaś przez 3 miesiące pełnił urząd ministra finansów w rządzie Mateusza Morawieckiego.

7
Dodaj komentarz

avatar
4 Comment threads
3 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Piotrgajowy MaruchaDesarrechotnikszatniarz od Bareji Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Desar
Gość
Desar

Ja szczerze mówiąc mam już całkiem powyżej uszu tych wszystkich afer aktualnego rządu… oby się one jak najszybciej skończyły. W nadchodzących wyborach mam zamiar zagłosować na Pawła Poncyljusza, choć PO nie jest może ideałem partii, to jego uważam za godnego uwagi działacza społecznego, biznesmena i kompetentego w swoich sprawach polityka.

Piotr
Gość
Piotr

To przecierz polityk PIS-u jest

rechotnik
Gość
rechotnik

Kim jest Banaś i czym zawinił?
Odpowiedź jest jedna i bardzo prosta.
Był złodziejem i oszustem, a co zrobił ?
Kradł i oszukiwał !

gajowy Marucha
Gość
gajowy Marucha

Kierowcy o takich mowia ze to jest „ch.j na rope” !

szatniarz od Bareji
Gość
szatniarz od Bareji

A mógł oszukiwać i kraść więcej !
No mógł !
I co mu zrobicie ?

Borewicz, ten od zero siedem
Gość
Borewicz, ten od zero siedem

On jest NIKIM

czopek prezesa PiS
Gość
czopek prezesa PiS

Nie obrażaj członków PiS-u, a ten akurat jest członkiem umiłowanym prezesa Kaczyńskiego.