Kłopotliwa lokalizacja aquaparku?

– Park Sybiraków to miejsce szczególnie ważne dla mieszkańców naszego osiedla. Stanowi przestrzeń miejską-publiczną, której jest ciągle zbyt mało w Rzeszowie – piszą mieszkańcy osiedla gen. Andersa w petycji do władz miasta. Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mieszkańcy os. gen. Andersa: – Panie Prezydencie, niezrozumiała jest dla nas decyzja o likwidacji jednego z najpiękniejszych terenów zieleni parkowej w mieście!

- Nie godzimy się na zniszczenie parku! – mówi Agnieszka Pierga, jedna z mieszkanek osiedla gen. Andersa, na którym to ma powstać aquapark. Protestujący mieszkańcy zebrali już ponad 500 podpisów pod petycją do prezydenta Rzeszowa, z prośbą o zaniechanie planów budowy. Zarówno przedstawiciele miasta, jak i osiedla utrzymują jednak, że to mieszkańcy sami wystąpili z propozycją budowy aquaparku właśnie w Parku Sybiraków.

- Było to początkiem listopada, na jednym ze spotkań organizowanych przez prezydenta. Mieszkańcy sami zgłosili taką propozycję – przekonuje Paweł Lekacz, przewodniczący rady osiedla. – Przy tego typu inwestycjach zawsze znajdują się głosy sprzeciwu.

Mieszkańcy osiedla są innego zdania. Twierdzą, że o wszystkich planach dowiedzieli się z mediów. – Nikt z nami o niczym nie rozmawiał – mówi Agnieszka Pierga. – Do listopada mówiło się przecież o tym, że aquapark powstanie przy ul. Błogosławionej Karoliny. Skąd ta nagła zmiana? – pyta. Jak się okazało, budową zainteresowała się firma WOMAK, która będąc właścicielem galerii Nowy Świat, dzięki tej inwestycji chce przyciągnąć większą rzeszę klientów.

Protestujących to nie przekonuje. – Od kiedy tak potężną inwestycję buduje się w środku osiedla? Co z miejscami parkingowymi, parkiem, który jest “zielonymi płucami” osiedla? – pytają. – Obiekt miałby powstać w tzw. niecce i terenach sąsiadujących z WSIiZ-em. Na pewno nie pozwolimy na to, żeby zostało zlikwidowane boisko. W tej części parku odbywają się bardzo duże i huczne imprezy osiedlowe i z tego na pewno nie zrezygnujemy – zapewnia Lekacz.

Protestują on-line
Zdeterminowani mieszkańcy os. gen. Andersa utworzyli stronę internetową, na której wyrażają swój sprzeciw wobec planów władz miasta. – Panie Prezydencie, często podkreśla Pan, że chce, aby Rzeszów stanowił miasto przyjazne dla mieszkańców, żeby ludzie chcieli tu mieszkać, sprowadzać się i wychowywać dzieci. Tym bardziej niezrozumiała jest dla nas decyzja o likwidacji jednego z najpiękniejszych terenów zieleni parkowej w mieście! – piszą.

- Szczególnie oburza nas rozpowszechnianie informacji, jakoby mieszkańcy osiedla gen. Władysława Andersa akceptowali plany budowy aquaparku oraz pływalni właśnie w tym miejscu! Jest wręcz przeciwnie, o czym świadczą liczne podpisy zgromadzone pod niniejszym pismem! – kontynuują. – Dziwi nas sposób, w jaki próbuje się forsować tak kontrowersyjną inwestycję. Pośpiesznie, bez opinii fachowców, bez szerokich konsultacji z mieszkańcami – dodają.

Ewelina Nawrot

do “Kłopotliwa lokalizacja aquaparku?”

 1. ppss

  Ale czy wolno zniszczyć park aby zbudować aquapark? Dlaczego w Rzeszowie tak właśnie się robi?. To jest niegospodarność. A niegospodarność jest przestępstwem i za to się odpowiada. Nie ma innego miejsca? Biznes dla wybrańcow, co?

 2. ROMAN

  mądry Band-zie – ameryki nie odkryłeś to co piszesz o prywatnym inwestorze ,że on będzie pokrywał wszystkie koszty jeśli inwestycja będzie prywatna to ja wiedziałem 50 lat temu –
  więc nie wiem jaki masz problem, i tyle na ten temat.

  • Band

   Głupiutki Romanie, to Ty zadałeś idiotyczne pytania, kto to będzie utrzymywał…zdaje się że nie zrozumiałeś artykułu:)))

 3. ROMAN

  anyrom-widać że ci we łbie zagotowało ; przypomnę ci że nie jestem komunistą za taką o brazę możesz zostać skazany na 4 -ry miesiące aresztu i 1000 zł nawiązki – tak samo jak architekt Daniel Sosina w Starga- Szczecińskim za obrazę radnego – to po pierwsze
  -po drugie twoich poglądów nie znam i mnie nie interesują – wypowiedż natomiast świadczy o intelekcie na poziomie neandertalczyka- więc jedyny ratunek to przeszczep głowy.

 4. hania

  Ciągle słychać głosy mieszkańców, że chcą aquapark, który moim zdaniem jest tak potrzebny jak tarka w d….. ale to już swoją droga. Ale oczywiście jak już chcą budować to ludziom jak zwykle coś nie pasuje. Każdy by chciał byle nie obok siebie. A tak w ogóle to tam jest „park” ale do wyprowadzania psów chyba.

  • blokers

   problem est nie z psami,bo one tez sa zywe,tylkoz chamskimi włascicielami,ktorzy nie sprzatają po swoich pupilach

 5. macha

  Jaki park o czym się tu mówi to jest wybieg dla psów, nareszcie jakieś konkretne inwestycje i już jakaś pańcia z pieskiem nie zadowolona, a gówien po piesku nie ma kto zbierać:),

 6. czes

  Tam nie można budować, zostawmy trochę zieleni której tak mało w Rzeszowie. Budujmy gzieś na przedmieściach w końcu miasto obszarowo się rozrosło

 7. Kondzio

  Jesli mały to na obiektach ROSiR,zamiast tego co jest basenami tylko z nazwy. Duży byłby obok Parku Papieskiego, a może na terenach zniszczonych juz działek ‚Nasz Gaj”.

 8. Mikrobi

  A będzie kładka nad aquaparkiem, albo most wiszący?

 9. maciej:)I love Rzeszow

  Witam..

  Do władz Rzeszowa – aquapark w parku Sybiraków to wielki błąd jeżeli ma to być aquapark z prawdziwego zdarzenia który w przyszłości ma ściągać mieszkańców Rzeszowa, Polski , Ukrainy , Słowaków , Czechów i Węgrów i być fantastyczną formą wodnej przygody i odpoczynku a przede wszystkim obiektem przynoszącym duże zyski według mnie są w tym momencie wzgórza Staroniwy ze względu na jeszcze stosunkowo małą zabudowę a przede wszystkim patrząc w przyszłość wody geotermalne które jeżeli wszystko potoczyło by się dobrym torem przyciągną turystów jak to jest w tej chwili np. na Węgrzech między innymi w Nigierhazie jeżeli ktoś z was tam był wie o czym piszę . Mr. Tadeuszu bardzo proszę jako Rzeszowianin o to aby patrzeć w przyszłość i nie słuchając oligarchów Rzeszowskich którzy chcą aby aquapark powstał blisko jak na razie mało dochodowego Nowego Świata mącą i dolewają gówna do czystej wody . Mr. Tadeuszu to Rzeszów wybrał Pana a nie odwrotnie .

  • Band

   Niby chcesz się wypowiedzieć merytorycznie a bzdety piszesz. Jak masz takie info, że Nowy Świat jest mało dochodowy, to ja wiem, podziel się może informacjami na temat Galerii Rzeszów czy Millenium, chętnie posłucham…I nie obrażaj ludzi…
   Prywatny inwestor chce zainwestować w aquapark w tym, a nie innym miejscu. OK, pomysł może się podobać lub nie, można się z nim nie zgadzać, można protestować, pomysł może i chybiony. Więc protestuj przeciwko temu. Ale nie sugeruj, gdzie można wybudować aquapark, bo miasto na to nie ma kasy i nie wybuduje tego za swoje, ani nie będzie tego obiektu utrzymywać. A prywatny inwestor nie wybuduje tego tam, gdzie Tobie się podoba, tylko tam, gdzie widzi w tym interes. I tyle na ten temat.
   Pozdrawiam

 10. ROMAN

  moja droga; Jasia-
  widzę że nie zrozumiałaś mojej sugestii – a teraz fakty; kilka miast w Polsce popłynęło na tych „aquaparkach”Świdnica/ Walbrzych / Jelenia Góra / Szczecin- przykład Swidnicy ; inwestycja publiczno-prywatna / koszt około 70 /milionów – pod jednym dachem;park wodny, spa, kręgielnia,
  W Jeleniej Górze drepczą w miejscu od 2008 roku-w Szczecinie inwestycja ma kosztować 200 milionów,
  - społeczeństwo zubożało kto na te „bajery” będzie chodził – kto to utrzyma ? miasto z naszych podatków nie – najpierw wszystko należy przemyśleć / zastanowić się nad kosztami eksploatacji/konserwacji/utrzymania -a nie jak zwykle na hura a potem bicie łbem w mur- ze stadionami już mamy ten problem- i co moja droga ?

  • anyrom

   rOMAN – jesteś tak głupi jak twoje nędzne wypowiedzi. Idź się wreszcie lecz u psychiatry , ty komunisto z pisowskimi poglądami na tym forum. a zresztą tak często zmieniasz poglądy jak i fora

  • anyrom

   „- społeczeństwo zubożało kto na te “bajery” będzie chodził – kto to utrzyma ? miasto z naszych podatków nie – najpierw wszystko należy przemyśleć / zastanowić się nad kosztami eksploatacji/konserwacji/utrzymania -a nie jak zwykle na hura a potem bicie łbem w mur- ze stadionami już mamy ten problem- i co moja droga ?”
   A TO TWOJE MPK TEŻ NIBY JEST OPŁACALNE DEBILU?

  • Band

   społeczeństwo zubożało kto na te “bajery” będzie chodził – kto to utrzyma ? miasto z naszych podatków nie – najpierw wszystko należy przemyśleć / zastanowić się nad kosztami eksploatacji/konserwacji/utrzymania -a nie jak zwykle na hura a potem bicie łbem w mur- ze stadionami już mamy ten problem- i co moja droga ?

   Głupiutki Romanie, jeżeli obiekt będzie należał do prywatnego inwestora, to prywatny inwestor będzie się martwił o jego koszty eksploatacji/konserwacji/utrzymania i to jest jego sprawa, a nie miasta czy Twoja.

 11. astra do mieszkaniec

  wydaje mi się, że to co pisze „next” trzeba brać z lekkim przymrużeniem oka,

 12. mieszkaniec

  Uważam, że pod względem znaczenia słowo „aquapark” ze słowem „park” ma jeszcze mnie wspólnego niż
  słowo „krzesło” ze słowem „krzesło elektryczne”.

  P.S. Dla formalności – słowo „aquapark”, „park wodny” nie oznacza, że obiekt musi znajdować się w parku.

 13. next

  witam
  skoro sama nazwa wskazuje, że aquapark musi być w parku to proponuje na jego lokalizację „park papieski”, dobry dojazd, brak mieszkańców, nie musi być wysoki, tak żeby nie zasłaniał katedry (odpadnie argument przeciw), teren już podmokły.

 14. mieszkaniec

  Odnośnie argumentu o proboszczu – zupełnie nietrafiony.
  Wśród osób zaangażowanych w protest przeciwko nieczczeniu Parku Sybiraków pod względem
  światopoglądu jest obecny cały przekrój społeczny naszego kraju :-). Ponownie zapraszam na spotkanie, aby się przekonać, podkreślę, że nie podnosimy w trakcie rozmów argumentów religijnych :-). Walczy jedynie z absurdem i ludzką głupotą.

 15. mieszkaniec

  Dla jasności sytuacji:
  - osoba inteligenta w sformułowaniu „budowa aquaparku w parku” bez żadnej trudności zauważy
  absurd tego sformułowania
  - nie protestujemy przeciwko powstaniu aquaparku w Rzeszowie, ale przeciwko jego umiejscawianiu
  w Parku Sybiraków
  - osoby mające świadomość wielkości aquaparku „z prawdziwego zdarzenia”, znając wstępne projekty (niecka za budynkiem WSIZ) powinny mieć świadomość, że mówimy nie o budowie aquaparku ale małego baseniku
  - czy dla samozadowolenia Pana Ferenca i nabijania kasy prywatnego inwestora warto niszczyć park, wycinać 30,20-letnie drzewa i krzewy a budować kolejny beton

  Poruszone wyżej tematy to tylko cześć z szerszej dyskusji.

  • mieszkaniec

   „Jasia”.

   Widzę, że podnosisz argumenty ekonomiczne – stawiam więc wniosek:
   może właściwym rozwiązaniem jest budowa aquaparku w miejscu, gdzie nie będzie on niszczył tego, co
   było przed nim i co najważniejsze będzie to pod względem powierzchni (i wielkości) faktycznie aquapark – wtedy pracę w nim znajdzie jeszcze więcej osób :-)

   „Dzid”
   - a uważasz że powstanie „mini-aquaparku” spowoduje brak „srania przez psy i meneli” Zresztą to właśnie głosami tych – jak to nazywasz – „meneli” wybrano (po raz kolejny) obecnego przewodniczącego rady osiedla i całą resztę, więc jeżeli uważasz park za zaniedbany a masz odwagę
   cywilną to rozlicz z tego stanu rzeczy właśnie radę osiedla z przewodniczącym na czele

 16. dzid

  nie chcą bo się proboszcz pobliskiej parafii nie zgadza i wysyła swoje parafianki po domach by zbierały podpisy a po co ten park jak i tak cały zesrany przez psy i meneli pełno

 17. fanferenca

  Ferenc naprzyłaczał wioch,więc niech teraz tam buduje ,a najlepiej u siebie.Chetnie przyjade i zaparkujeauto u niego na podworku, przy stodole

 18. Jasia

  Ludzie sami nie wiecie co chcecie u nas nie da się nic zrobic przeciez to są dodatkowe miejsca pracy u nas tylko sie protestuje i tyle umiecie robic dopiero protestowali na jakiejs tam autostradzie bo zapki wstrzymali prace teraz protestują bo opózniona budowa przeciez ten akłapark to tez atrakcja i będzie mozna tam posiedziec czy wy nie macie innych zmarwien

  • xyz

   Do Jasia

   Pomyśl chwilkę zaraz po tym jak ZE ZROZUMIENIEM przeczytasz tekst… ;-)
   Aquapark fajna sprawa , ale nie w tym miejscu!!!

   Pozdrawiam myślących…

  • Petro

   Całkowicie popieram, ludziom nigdy nie dogodzi, tak źle i tak nie dobrze. Kto protestuje wiadomo … 40 i 50+ bo dla nich takie coś jak aquapark i basen nic nie znaczą. Niech pomyślą o swoich dzieciach, wnukach etc. a nie pieskach i kotkach. Bardzo lubię ten park ale wszystko da się pogodzić, prawda mało tam miejsca na taką inwestycję, ale jak wycofa się kolejny inwestor to dalej będziemy na aquapark czekać do świętego nigdy …

 19. ROMAN

  mały aquapark mógłby powstać przy ratuszu- na tym parkingu- oficjeli mogli by jednocześnie moczyć się i przeprowadzać konkretne rozmowy – a jak by jeszcze było jacuzzi- no to by był już szczyt nowocześności.
  wtedy mieszkańcy centrum napewno by nie protestowali tylko gremialnie przychodzili by na oglądanie tego super rozwiązania.

 20. RzeszowskiTroll

  „Zarówno przedstawiciele miasta, jak i osiedla utrzymują jednak, że to mieszkańcy sami wystąpili z propozycją budowy aquaparku właśnie w Parku Sybiraków.” – chcieli ale już nie chcą, ponoć tylko krowa nie zmienia zdania. Skoro nie chcą, to łapska precz od parku i tyle w temacie.
  Jeszcze jedna kwestia: ile osób chciało a ile nie chce? Konkrety misiu, konkrety.

 21. olo

  Wyciąć wszystkie drzewa w mieście , tereny zielone zalać betonem a ludzią psychika padnie i będą zaraz skoki z bloków na główkę. Ale co tam każdy kiedyś umrze.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.