Kłopoty z naziemną telewizją cyfrową?

Warto skorzystać z pomocy uczniów, którzy odwiedzą zainteresowane osoby i pomogą dostroić telewizor do odbioru cyfrowego. Fot. Wit Hadło

PODKARPACIE. Jeżeli ktoś ma jakikolwiek problem z odbiorem telewizji, zachęcamy do korzystania z bezpłatnych infolinii.

– Po przełączeniu na cyfrową telewizję nie mogę odbierać niektórych programów – mówi Pan Zygmunt. – Kupiłem dekoder, odbieram inne programy, ale nie wszystkie – dodaje. Mieszkaniec osiedla Krakowska Południe w Rzeszowie ma podobne problemy: – Podłączyłem dekoder, ale od wczoraj nie mogę oglądać wszystkich programów – mówi Stanisław.

Takich zgłoszeń od Państwa dostajemy sporo. Jak wyjaśnia Urząd Wojewódzki, nie wystarczy dokupić dekoder i podłączyć dobrze telewizor do anteny, żeby móc bez problemów odbierać wszystkie programy. Obecnie dostępnych jest 18 programów naziemnej telewizji cyfrowej. Brak któregoś z nich może być spowodowany niedostrojeniem w odbiorniku TV.

Wiele kanałów emitowanych było w trybie testowym i nadal może się zmieniać częstotliwość ich nadawania. To może powodować ich znikanie z telewizora. W takim przypadku należy odszukać je ponownie. Przyczyną braku niektórych programów może być niewłaściwy dekoder, niewłaściwa antena lub okablowanie, które nie jest w stanie odebrać programów o słabszym sygnale emisyjnym.

Młodzi pomogą dostroić
Uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych w Rzeszowie oraz Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Krośnie-Turaszówce będą pomagać osobom starszym w sprawach technicznych w okresie  przejścia na odbiór programów nadawanych w systemie telewizji cyfrowej. Pomoc będzie udzielana bezpłatnie, a skorzystać z niej mogą mieszkańcy Rzeszowa, Krosna i okolic.

Od poniedziałku do piątku w godz. 8-15 przyjmowane będą zgłoszenia. Po odebraniu zgłoszenia wolontariusze odwiedzą zainteresowane osoby i pomogą dostroić telewizor do odbioru cyfrowego. Uczniowie będą posiadali legitymacje szkolne w celu sprawdzenia ich tożsamości. Akcja pomocy uczniów rzeszowskiej i krośnieńskiej szkoły prowadzona będzie do końca marca.

Blanka Szlachcińska