Kłótnia radnych dotycząca odmulania zalewu

Fot. Archiwum

RZESZÓW. Niewielkie są szanse na to, aby zbiornik na Wisłoku został oczyszczony w 2019 r.

Niedawno informowaliśmy o problemach z odmuleniem rzeszowskiego zalewu. Wody Polskie stwierdziły, że z winy ratusza – który podobno miał nie wziąć pod uwagę aspektów programu Natura 2000 – stracą 40 mln zł i zbiornik na Wisłoku nie zostanie oczyszczony. Miasto zarzuty jednak odpiera. Temat pojawił się także, na wtorkowej sesji Rady Miasta, gdzie radni Rozwoju Rzeszowa zarzucili klubowi PiS, że nie angażuje się w sprawę.

Przypomnijmy, w minionym tygodniu do stolicy Podkarpacia przyjechał Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, które jest właścicielem rzeszowskiego zalewu. Szef instytucji w trakcie rozmowy z prezydentem Tadeuszem Ferencem zakomunikował, że Wody Polskie mogą stracić 40 mln zł na oczyszczenie zbiornika na Wisłoku. Jako winnych tej sytuacji wskazał właśnie władze miasta, tłumacząc że urzędnicy miejscy nie uwzględnili w decyzji środowiskowej faktu, że zalew jest w obszarze Natura 2000, gdzie przyroda musi być chroniona. Bez owej decyzji nie można ruszyć z jakimikolwiek pracami przy odmulaniu akwenu.

Na te zarzuty ratusz szybko odpowiedział, twierdząc że dokument środowiskowy wydany przez prezydenta zaskarżyli ekolodzy, którzy mimo niepowodzeń, kilkukrotnie odwoływali się od opinii Samorządowego Kolegium Odwoławczego. To był powód opóźnień.

Temat oczyszczenia zbiornika powrócił na wtorkowej sesji Rady Miasta. – Sprawa odmulenia rzeszowskiego zalewu jest mi bliska, gdyż moim marzeniem jest, aby ten akwen zabielił się żaglami – powiedział Sławomir Gołąb, radny Rozwoju Rzeszowa. – Niestety problemem są pewne nieuzasadnione zarzuty ze strony dyrekcji Wód Polskich – dodał. Następnie zwrócił się w kierunku radnych PiS. – Pokażcie, że wam zależy na zadbaniu o zalew – zaapelował. – Pokazuje – odpowiedział na to Robert Kultys, radny PiS żartobliwie unosząc w górę dłonie. – Ale nic z tym nie robisz, a nam zabierają 40 mln zł – krzyknął Gołąb. Po chwili, obu rozmówcom uwagę zwrócił przewodniczący Andrzej Dec, który poprosił o spokój.

Głos zabrał również Andrzej Gutkowski, zastępca prezydenta. – Mieliśmy informacje, że pieniądze (na odmulenie zalewu – przyp. red.) są pewne, że jest podpisana umowa z Narodowym Funduszem Gospodarki Wodnej. Pan poseł Buczak mówił wyraźnie, że środki na ten cel są zarezerwowane. 42 mln zł miało być z Unii Europejskiej, a 7 mln z budżetu państwa. Na ten moment pieniędzy raczej nie ma, gdyż nie ma chęci realizacji inwestycji. Co ważne, nie ma również formalnoprawnych przeszkód, aby ogłosić przetarg w tej sprawie – tłumaczył.

Pozostaje więc pytanie, kiedy wszystkie strony wreszcie przestaną się ze sobą kłócić i rzeczywiście odmulą zalew?

Kamil Lech

17
Dodaj komentarz

avatar
11 Comment threads
6 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
13 Comment authors
dobra radakukizantykomuchW Interneciehijena Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
kukiz
Gość
kukiz

Zachęcam do oddania głosów na Kukiz 15 !

W Internecie
Gość
W Internecie

Drodzy czytelnicy.
Na posiedzeniu Rady Ministrów omówiono projekt ustawy o „szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2019” (tzw. ustawa okołobudżetowa).Na której przyjęto min. że polski program kosmiczny w 2019 r. ma być finansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej!
Zgodnie z przyjętym projektem ustawy okołobudżetowej – 25 mln zł ze wspomnianego Funduszu ma pójść na składkę do tej organizacji.

hijena
Gość
hijena

Mamy prawo wspierac program kosmiczny,ostatecznie pierwszym kosmonautą byl znany krakowski naukowiec Pan Twardowski,ktory na kogucie dolecial na księzyc..

hijena
Gość
hijena

Ten urzedas z Krakowa bredzi.Zbiornik wodny w Rzeszowie powstal tylko i tylko ,żeby zapewnić rzeszowskim wodociagom odpowiednią ilośc wody,a nie żeby to była wylegarnia żab,najpopularniejszych kaczek ,komarów i wszelkich karakonów.Rekreacja nad woda ,to tak na marginesie.Nie odmulony zalew ,to wynik tez nieporadności magistrackich urzędasow

hijena
Gość
hijena

Zapomnijmy o Ferencu w najbliższą niedzielę!

antykomuch
Gość
antykomuch

Najwyższy czas przewietrzyć ratusz z postkomuny.

dobra rada
Gość
dobra rada

„oj naiwny ,naiwny ” hijena ,Tadeusz zrobił kiełbasę wyborczą na bulwarach ,obiecał czerwonym dziadkom i babkom ,jeśliu go wybiorą potańcówki co tydzień / w liceum/ ,wiec starzy towarzysze i „towarówki „uwierzyli że przez to zaczną się czuć /nawet bez Biloba / jak licealiści i pamięć im wróci .choćby nma tych potańcówkach/ ,więc na starego towarzysza zagłosowali ,taka to prawda :-)

anatol
Gość
anatol

W Ratuszu, a konkretnie w Biurze Rozwoju Miasta leży opracowanie o wodach geotermalnych pod Rzeszowem opracowane przez śp profesora Sokołowskiego w 2001 r. Dalsze badania się zapewne posunęły. Geotermia nie była na czasie ze względu na Geotermie Toruńska i tu jest problem. Ratusz jest zawsze zsynchronizowany z aktualnym trendem. I tu jest problem. Myślę, że to już koniec tej polityki w Rzeszowie.

patriot
Gość
patriot

tak wygląda nastrój bojowy w celu zmylenia przeciwnika: https://www.youtube.com/watch?v=1oFVxHFtvmk. Dobre do nastroju do Poniedziałku. Potem cisza z obu stron. Widowisko przednie

Obserwator
Gość
Obserwator

Tutaj trwa walka o władzę w Rzeszowie potrzeby mieszkańców się nie liczą. To jest smutne.

wędkarz
Gość
wędkarz

Wytłumaczę Wam o co chodzi: Buczak ogłosił z 2 miesiące temu że załatwił odmulenie za prawie 50 mln złotych. Było w każdym portalu. Potem wyciekły dokumenty że może i będzie odmulone ale tylko kawałeczek za coś tylko ponad milion. Warto dodać że powołane przez rząd PIS – „Wody Polskie” to tylko zmiana nazwy. Dalej to Kraków jest właścicielem akwenu i Rzeszów nie może dosłownie nic. Nigdy Kraków nie wyda ani złotówki na Rzeszów, dorośnijcie. Już prędzej będą się starały wmówić że to wina wszystkich tylko nie Wód Polskich powołanych zresztą przez PIS. A Buczak też z PIS. A muł jak… Czytaj więcej »

wędkarz
Gość
wędkarz
panW
Gość
panW

Tak tak. I nigdzie w Polsce nie odmulają akwenów, bo właścicielem jest Kraków, który nie daje ani złotówki. I tak wszystkie akweny w Polsce zamulony. A wszystko wina PiS. Weź, stuknij się porządnie w łeb. Tadek jak czegoś nie chce zrobić to zawsze zwala na innych, że to oni mu utrudniają. Na mieszkańców tak zwala, na PiS, na PKP, na Wod Polskie. On by wszystko zrobił, ale nic nie może zrobić. Dość mam takiego „prezydenta”.

Fela
Gość
Fela

DAJMY SOBIE SZANSE NA NORMALNE ZYCIE rZESZOWIE PODCZAS WYBOROW W NAJBLIŻSZĄ NIEDZIELĘ.oprocz Rozwoju Rzeszowa jest wiele osób prawidlowo wykorzystujących swoje szare komórki

Karl Krematorzysta
Gość
Karl Krematorzysta

Przecież cały ratusz to jeden wielki MUŁ! Odmulić w pierwszej kolejności ratusz łącznie z TEDE Innowatorem oraz Maciusiem pączuzkiem kłamczuszkiem

Jakub
Gość
Jakub

To RZGW Rzeszów – Wody Polskie jest właścicielem i inwestorem w tej sprawie.
Nie ratusz, nie radni i nie ekolodzy.

Do roboty Wody Polskie! Co zrobiliście odkąd istniejecie – tj. od 1 stycznia 2018 r. słowa, słowa…
Obietnice… Gadanie… Konferencje… Briefingi… Lansy… Opłatki… Pokropki…
A GDZIE INWESTYCJE?!!!!

W Internecie
Gość
W Internecie

Właściciel oskarża miasto. Dlaczego to robią? Nie umieli wyjasnić, wyliczyć :-) Merytorycznie ująć w przepisach.
Martwią mnie skutki działań tych ludzi, którzy nie mają dobrej woli i przede wszyskim pomysłów by dać rozwiazania wykonywalne.
Może jest to okazją, by teraz robić co trzeba.