Klubu PiS budżet nie przekonuje

– PiS pod sukcesami się podpisuje, a problemy to moja wina? – pytał sarkastycznie prezydent Robert Choma (z lewej). – Budżet na przyszły rok jest rozpisany pod wydatki – mówił radny PiS, Janusz Hamryszczak. – Planowane dochody są wątpliwe, a oszczędności na administracji groszowe – dodał. Fot. Monika Kamińska (2).

PRZEMYŚL. Budżet przyjęty i wieloletnia prognoza finansowa też, ale nie obyło się bez dyskusji.

Przyjęcie budżetu na przyszły rok i wieloletniej prognozy finansowej dla Przemyśla dla nikogo zaskoczeniem nie było, jako że koalicja PO – Regia Civitas ma 13 głosów w 23–osobowej Radzie Miejskiej Przemyśla. Nie obyło się jednak bez dyskusji z opozycją, co także było do przewidzenia.

Choć propozycja budżetowa na nadchodzący rok była” dopięta” i nie zaplanowano w niej deficytu, opozycja przekonana nie była. Co prawda, poprawek do budżetu nie zgłaszała, ale już przy wieloletniej prognozie finansowej radny PiS, Eugeniusz Strzałkowski, zauważył, że od 2003 roku miasto ma coraz większy dług, który sięga już 170 mln. złotych. – Planowany dochód w tym budżecie opiera się na realizacji drugiej części obwodnicy – zauważył z kolei jego kolega z klubu Janusz Hamryszczak.

– Kwota 44 mln złotych zysku jest wzięta z wniosku, bez “mocniejszych” dokumentów na to – podkreślił. – Tymczasem mamy spadek subwencji o ponad 1,2 mln złotych, a planowane 10 mln złotych dochodów ze sprzedaży majątku miasta wydaje się bardzo wątpliwe – dodał Hamryszczak, wprost mówiąc, że strona dochodowa budżetu została po prostu na papierze dostosowana do planowanych wydatków. A po stronie tych ostatnich radny zauważył brak oszczędności szczególnie w pionie administracji miejskiej. – Tak naprawdę oszczędności na administracji są groszowe – dodał.

Prezydent Przemyśla, Robert Choma, przypomniał radnemu PiS, że ugrupowanie to współrządziło wszak miastem do 2010 roku. – Pod sukcesami się PiS podpisuje, a problemy to moja wina? – pytał sarkastycznie, przekonując radnych, że budżet jest opracowany rzetelnie. Szef klubu PiS, Władysław Bukowski, nie omieszkał zauważyć, że prezydent w połowie swej trzeciej kadencji na łamach prasy obiecuje te same “atrakcje”, co w ostatniej kampanii wyborczej. – Kino, aquapark, to już znamy panie prezydencie – powiedział Bukowski.- I to się, że tak po czesku powiem “ne vrati” – dodał, nawiązując do tego, że obietnice z kampanii nie zostały wypełnione i nie można liczyć na to, że przemyślanie kolejny raz w nie uwierzą.

Ostatecznie budżet poparło 14 radnych: wszyscy koalicyjni i radny niezależny, Janusz Łukasiewicz. Przeciw był, zgodnie ze swą deklaracją, 5-osobowy klub PiS, czterech radnych klubu SLD skorzystało z prawa do wstrzymania się od głosu w tej sprawie.

Monika Kamińska

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
WojtekJanuszszit Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Janusz
Gość
Janusz

Radni oraz miejscowi „politycy” PiS juz pokazali, jak doskonale potrafią rządzić miastem, poprzez uległego im (uzaleznionego od PiS) prezydenta. To za ich rządów (lata 2003-2009) tzw. zadłużenie całkowite miasta skoczyło z 14 do … 135 mln. W sam stok narciarski wpierdzielono ( w sumie,. licząc z rynną snowboardową i torem saneczkowym, oraz kosztami obsługi zaciągnietych na ten cel kredytów) w granicach 40-45 mln (!!!) złotych i co roku trzeba dopłacac do interesu 1 – 1,5 mln zł (w zalezności od aury). Budowano ten stok na łeb na szyję, dla potrzeb kampanii wyborczej 2005, ze sztandarowym hasłem PiS „Dotrzymalismy słowa”. Fakt,… Czytaj więcej »

Wojtek
Gość
Wojtek

W sam stok narciarski wpierdzielił – jako to określił Janusz – nas Prezydent Przemyśla, Robert Choma, to przecież jego pomysł i oczko w głowie. A budowano stok na łeb na szyję, dla potrzeb kampanii wyborczej pana Roberta.

szit
Gość
szit

w Przemyślu aż się gotuje jak gruchnął przeciek na temat wysokości opłat za wywóz nieczystości – która skądinąd łamie podstawowe prawa obywatelskie.
Podobno ceny zaczynają się od 25 zł miesięcznie na osobę za śmieci posegregowane, i 50 za nie posegregowane…
W Rzeszowie już się zawiązuje komitet protestacyjny, a same ceny mają być jeszcze wyższe niż Przemyślu.