Koalicja Regia Civitas – PO u progu „rozwodu”?

Robert Choma (50 l.): - Zabieranie głosu przez posłów na Sejm RP podczas konferencji struktur lokalnych dotyczących spraw lokalnych i przyszłości miasta jest w mojej ocenie niegrzeczne. Posłowie powinni być głosem narodu i zabierać głos tam, gdzie jest na to właściwe miejsce - zauważył prezydent Przemyśla. Fot. Monika Kamińska
Robert Choma (50 l.): – Zabieranie głosu przez posłów na Sejm RP podczas konferencji struktur lokalnych dotyczących spraw lokalnych i przyszłości miasta jest w mojej ocenie niegrzeczne. Posłowie powinni być głosem narodu i zabierać głos tam, gdzie jest na to właściwe miejsce – zauważył prezydent Przemyśla. Fot. Monika Kamińska

PRZEMYŚL. Koalicjanci walczą na… konferencje prasowe.

O tym, że rządzącym Przemyślem koalicjantom, czyli Regii Civitas i PO, nie zawsze było przez trzy lata kadencji po drodze razem, wiadomo od dawna. Teraz jednak sytuacja zaogniła się na tyle, że zaczęły z sobą walczyć na… konferencje prasowe. Podczas tej ostatniej, zwołanej przez prezydenta Przemyśla, Roberta Chomę (50 l.), padły zdania, że: – Szczytem wszystkiego są słowa posła Rząsy, który stwierdził, iż to prezydent potrzebuje radnych Platformy Obywatelskiej, a nie oni prezydenta – powiedział R. Choma. – Jeśli w ten sposób mamy współdziałać dla dobra mieszkańców, pokazując kto jest większą siłą, to faktycznie ta koalicja nie ma sensu – stwierdził włodarz Przemyśla.

– Koalicja w mojej ocenie nie jest po to, aby miała trwać. Jak działa koalicja i jakie zasady w niej obowiązują pokazać można na przykładach realizowanych właśnie przez PO, choćby przy odebraniu województwu podkarpackiemu 34 milionów złotych, czy przy odrzuceniu wniosku o referendum oświatowym: to jest właśnie podejmowanie trudnych niepopularnych decyzji w ramach koalicji – rozpoczął wystąpienie na swojej konferencji Robert Choma.

Już to zabrzmiało dość „złowieszczo”, a potem było już tylko gorzej. Prezydent stanowczo zaprzeczył, jakoby koalicjant był tak lojalny wobec niego, jak zapewniali działacze PO na ich konferencji prasowej i punkt po punkcie wyliczył, ile razy go zawiódł, choćby w sprawie reformy oświatowej czy Rybiego Placu. To jednak nie koniec, bo włodarz Przemyśla poszedł jeszcze krok dalej i stwierdził, że: – Zabieranie głosu przez posłów na Sejm RP podczas konferencji struktur lokalnych dotyczących spraw lokalnych i przyszłości miasta jest w mojej ocenie niegrzeczne – powiedział R. Choma. – A już szczytem wszystkiego są słowa posła Rząsy, który stwierdził, iż to prezydent potrzebuje radnych Platformy Obywatelskiej, a nie oni prezydenta. Jeśli w ten sposób mamy współdziałać dla dobra mieszkańców, pokazując, kto jest większą siłą, to faktycznie ta koalicja nie ma sensu – stwierdził włodarz Przemyśla. – Co więcej, czegoś tu nie rozumiem. Pan Rząsa był radnym poprzedniej kadencji. Dziś jest posłem na Sejm RP, jego sfera działalności powinna dotyczyć stanowienia prawa, dobrego prawa poprzez oddziaływanie w strukturach rządowych. Niestety, polski rząd, dokładając nam szereg nowych zadań, nie daje nam na to środków! Posłowie powinni być głosem narodu i zabierać głos tam, gdzie jest na to właściwe miejsce – zauważył prezydent Przemyśla.

Walka na konferencje zapowiada „rozwód” koalicjantów?
Wobec tak ostrych słów i dość radykalnych stwierdzeń można spodziewać się, że koalicja Regia Civitas – PO być może przezywa swe ostanie chwile. Platforma raczej pozostanie nieugięta, bo jak zauważył poseł Marek Rząsa: – Rada Miejska w Przemyślu liczy sobie 23 radnych, „prezydencka” Regia ma ich 6 – przypomniał. – Naprawdę jest tak, że to pan prezydent potrzebuje naszych 7 radnych do tego, by mieć większość – dodał. Posłowi nie spodobało się też, że R. Choma sugeruje posłom, gdzie mają zabierać głos, a gdzie nie. – Jestem członkiem PO, a dopiero potem posłem – powiedział Rząsa. – W sprawach ważnych dla partii mam prawo głos zabierać, a tę sprawę za taką uważam. Czyżby pan prezydent chciał ocenzurować posłów i dyktować im kiedy wolno im zabrać głos? – pytał.

Monika Kamińska

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments