Kobiety w centrum ideologicznej wojny

Wanda Nowicka ucieszyła się z podpisania Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej.

WARSZAWA. Polska podpisała konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet.

– Podpisanie Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet to krok w dobrą stronę – oceniała wicemarszałek Sejmu Wanda Nowicka.
Pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania, Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, podpisała w Strasburgu w imieniu Polski Konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej. Na początku grudnia rząd jednomyślnie wyraził zgodę na podpisanie konwencji. Zdecydował też o złożeniu oświadczenia, że będzie stosować konwencję zgodnie z zasadami polskiej konstytucji. Konwencja zawiera część dotyczącą prawa cywilnego i karnego, swoim zasięgiem obejmuje wszystkie rodzaje przemocy, na które może być narażona kobieta, ale również osoby starsze, niepełnosprawne czy dzieci doznające przemocy domowej.

Centra poradnictwa
Wanda Nowicka z Ruchu Palikota ucieszyła się z podpisania tego dokumentu. Jej zdaniem, jest to jednak dopiero początek drogi, gdyż jego ratyfikowanie może zająć dużo czasu. Podkreśliła, że decyzja ta zobowiązuje Polskę do stworzenia koordynacyjnego centrum polityki przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Obecna sytuacja sprzyja małej efektywności wydawania środków na pomoc ofiarom przemocy. Nowicka zaznaczyła, że wszędzie w Polsce należy tworzyć dla nich centra poradnictwa.

Ideologiczna konwencja
Inaczej konwencję ocenia Kościół. Krytyczne stanowisko prezydium Konferencji Episkopatu Polski zostało wystosowane w lipcu. Biskupi zwracali uwagę między innymi na to, że nie przeprowadzono debaty publicznej w tej sprawie.

Biskupi przypominali, że środowiska prorodzinne, kobiece oraz obrońców życia apelowały o niepodpisywanie Konwencji, a przed jej podpisaniem zostały wysłuchane jedynie kobiety o poglądach lewicowych.

Biskupi zauważyli, że konwencja wskazuje, że przemoc wobec kobiet jest systemowa, zaś jej źródłem są religia, tradycja i kultura. Podkreślili, że jeden z artykułów konwencji zobowiązuje państwa nią związane do walki z dorobkiem cywilizacyjnym, traktowanym jako zagrożenie i źródło przemocy.

KEP zwróciła uwagę, że konwencja wprowadza definicję płci jako „społecznie skonstruowane role, zachowania i cechy, które dane społeczeństwo uznaje za właściwe dla kobiet i mężczyzn”. Biskupi podnosili, że konwencja całkowicie pomija naturalne biologiczne różnice pomiędzy kobietą i mężczyzną i zakłada, że płeć można wybierać.
Szczególny niepokój hierarchów wzbudziło nałożenie na sygnatariuszy obowiązku edukacji i promowania „niestereotypowych ról płci”, a więc homoseksualizmu i transseksualizmu. Według biskupów, łączenie słusznej zasady przeciwdziałania przemocy z próbą ingerencji w system wychowawczy i wyznawane przez miliony rodziców w Polsce wartości, jest bardzo niepokojącym sygnałem.

polskieradio.pl, opoka.pl/ps

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
fretkarzeszowiak Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
fretka
Gość
fretka

Biskupi przeciwko, oczywiscie, bo oni mają w d… kobiety. Dla nich liczy się głównie kasa i ludzie, którzy biegną na mszę i dają się manipulować… oj biedna ta nasza Polska biedna, jeśli Polacy się nie obudzą to marnie widzę przyszłość naszego kraju

rzeszowiak
Gość
rzeszowiak

Czy wszyscy w Polsce wiedza ze :
EPISKOPAT POLSKI zglosil VETO !!