Kobiety w ciąży mogą zapinać pasy

Ciężarna zapinając pasy powinna zwrócić uwagę, by jeden z nich leżał nad, a drugi pod “brzuszkiem”. Fot. Archiwum

RZESZÓW, PODKARPACIE. Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, żeby kobieta w ciąży jeździła w zapiętych pasach.

Kilka dni temu pod Włoszczową w tragicznym wypadku zginęła 23-letnia kobieta w ciąży. Jechała na tylnej kanapie. Nie miała zapiętych pasów bezpieczeństwa. Lekarzom nie udało się również uratować dziecka. Ginekolodzy przyznają, że część kobiet w ciąży niechętnie zapina pasy, bo panuje dość powszechne przekonanie, że może to zaszkodzić dziecku. A to nieprawda.

– Nie ma żadnych medycznych przeciwwskazań, żeby ciężarna jeździła w zapiętych pasach. Można przecież zapiąć go w ten sposób, żeby był nad brzuchem i pod brzuchem, wtedy nie spowoduje urazu macicy – mówi dr n. med. Bogdan Ostrowski, ordynator oddziału ginekologii i położnictwa w Centrum Medycznym w Łańcucie.

Zapięte pasy pasażera to mniej tragedii na drodze – przekonują policjanci. Kobieta w ciąży jest w samochodzie w podwójnie złej roli. U niej najbardziej wysuniętym punktem jest ciężarna macica, która jako pierwsza ulega urazowi jeśli np. uderzy o kierownicę czy deskę rozdzielczą. Często ciężarne kobiety próbują przekonać ginekologów, by potwierdzili na piśmie, że nie wolno im zapinać pasów. Zaświadczenie takie mogłyby przedstawić policji podczas kontroli drogowej. To jednak bezsensowne działanie. Jeszcze niedawno podobne obawy dotyczyły przewożenia dziecka w fotelikach. Wiele osób tłumaczyło, że bezpieczniej jest trzymać je na rękach. Nie zdawano sobie sprawy, że gdy dochodziło do wypadku przy prędkości 60 kilometrów na godzinę, to takie dziecko ważyło nawet 200 kilogramów. Kto taki pocisk jest w stanie utrzymać?

Anna Moraniec

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Rzeszowiankawiolares Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Rzeszowianka
Gość
Rzeszowianka

wiola, a skąd masz pewność, że gdyby zapięła pasy, to „na pewno skończyłoby się poronieniem”? będąc w ciąży zawsze zapinałam pasy, właśnie w taki sposób, jak został opisany powyżej. Zawsze będą zwolennicy i przeciwnicy zapinania pasów (również przez kobiety w ciąży), bo tak naprawdę trudno jednoznacznie stwierdzić, że w danej konkretnej sytuacji (wypadki mają różny charakter) zapięcie lub nie zapięcie pasów przyczyniło się np. do poronienia. Myślę, że zbyt wiele czynników na to może wpływać. Ja generalnie uważam, że powinno zapinać się pasy i sama się do tego stosuję, a inni niech robią wg własnego uznania (mówię o kobietach w… Czytaj więcej »

wiola
Gość
wiola

Bzdura! Moja znajoma będąc w 5 miesiącu ciąży miała wypadek (dość poważny, bo samochód dachował) i dzięki temu, że NIE ZAPIĘŁA PASÓW dziecku nic się nie stało i to zostało potwierdzone przez lekarzy. W przeciwnym razie na pewno skończyłoby się poronieniem. O dziwo, z tego co pamiętam to był właśnie ten jedyny raz kiedy ich nie zapięła, bo zawsze była zdania że pasy są ważne i trzeba je bezwzględnie zapinać. Tego dnia miała szczęście w nieszczęściu. Uważam, że nie można jednoznacznie określić co by się stało gdyby ta 23 latka miała zapięte pasy. Możemy jedynie gdybać i na podstawie jednego… Czytaj więcej »

res
Gość
res

pani redaktor od kiedy macica jest „ciężarna”. Chyba trzeba wrócić do szkoły podstawowej i nie uciekać z lekcji biologii na wagary, tylko pilnie się uczyć. Pozdrawiam i miłej nauki :)