Kobiety w ciąży pojadą za darmo autobusami

W przyszłym roku kobiety w ciąży i działacze opozycji antykomunistycznej będą jeździć autobusami miejskimi za darmo po Stalowej Woli. Fot. MZK W Stalowej Woli

STALOWA WOLA. To pierwsze polskie miasto, w którym wprowadzono bezpłatne bilety dla niektórych pasażerek.

Stalowa Wola jest pierwszym miastem w Polsce, które wprowadzi od początku 2020 roku całkowicie darmowe przejazdy autobusowe dla kobiet w ciąży. Z takiej samej ulgi mogą skorzystać działacze opozycji antykomunistycznej. O tych ulgach zdecydowali radni miejscy.

W przypadku kobiet w ciąży wystarczy mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza, żeby skorzystać z możliwości darmowego przejazdu stalowowolskimi autobusami miejskimi. Dotąd w żadnym polskim mieście nie wprowadzono takiej ulgi. Były jednak próby w tym kierunku w Tarnowie, ale tamtejszym radnym nie udało się takiej uchwały przegłosować. W Świnoujściu natomiast kobiety w ciąży otrzymały 50-procentową ulgę od ceny biletu.

Z wnioskiem o wsparcie kobiet w ciąży, które jeżdżą autobusami Miejskiego Zakładu Komunalnego w Stalowej Woli, wystąpił Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli. – Kobiety w ciąży powinny mieć takie wsparcie w postaci darmowych przejazdów komunikacji autobusami miejskimi – stwierdził prezydent podczas ostatniej sesji Rady Miasta. – Takie ulgi umożliwią im nie tylko dojazd do lekarza, ale też korzystania ze wszystkich innych usług publicznego transportu.

Okazuje się, że uchwała dotyczy nie tylko kobiet w ciąży, ale też działaczy opozycji antykomunistycznej lub osób represjonowanych z powodów politycznych. W uchwale na ten temat można przeczytać, że to byłaby forma podziękowania wszystkim walczącym o demokratyczną i wolną Polskę. Stalowa Wola i jej mieszkańcy dali czynny opór podczas strajków w latach 80. w Hucie Stalowa Wola. W mieście jest 45 takich osób.

W Stalowej Woli z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską korzystają już dzieci do 6. roku życia oraz emeryci i renciści 60+.

Mariusz Andres

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
staś Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
staś
Gość
staś

Powinny na piechotę zapieprzać to dla dobra dziecka i ich samych bo są strasznie grube