Kogenerator jednak nie ogrzeje szpitala

Szpital Powiatowy im. Edmunda Biernackiego w Mielcu. Fot. Autor

MIELEC. System grzewczy szpitala z wykorzystaniem kogeneracji? Jeszcze nie teraz.

Starosta Andrzej Chrabąszcz nie zamierza w tym roku ubiegać się o pieniądze unijne na modernizację systemu grzewczego szpitala z wykorzystaniem kogeneracji. Chodzi o nowoczesny proces technologiczny, w wyniku którego kogenerator (urządzenie napędzane silnikiem gazowym) wytwarza jednocześnie energie elektryczną i cieplną.

Przypomnijmy, że swojego czasu wnioskował o to klub radnych powiatowych “Razem dla Ziemi Mieleckiej” – Inwestycja w kogenerator przekłada się w zmniejszenie o 30-40 procent łącznych kosztów ponoszonych za energię elektryczną i cieplną – argumentował inicjatywę Daniel Kozdęba, szef klubu RdZM. – W efekcie będzie to miało istotny wpływ na obniżenie wydatków bieżących szpitala i wpłynie na poprawę sytuacji finansowej– zaznaczał.

– W ramach  programu, o którym była mowa, będziemy ubiegać się o dotację na: instalację kolektorów słonecznych do wspomagania wytwarzania ciepłej wody na potrzeby Domu Pomocy Społecznej, oraz kompleksową termomodernizację obiektów Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Mielcu – wylicza starosta Andrzej Chrabąszcz.

– Termin składania wniosków upływa 30 sierpnia b.r. – dodaje starosta. – Mając na uwadze konieczność zabezpieczenia środków na opracowanie dokumentacji, zabezpieczenia wkładu własnego do zadania itd., złożenie wniosku dotyczącego modernizacji systemu grzewczego w szpitalu w terminie naboru wydaje się rzeczą ryzykowną. Wniosek, dotyczący zastosowania kogeneracji w systemie grzewczego ten przekazałem dyrekcji szpitala.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments