Kolbuszowa strażakami stoi

Ryszard Skowron, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Kolbuszowej. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Szesnaście jednostek (najstarsza powstała w 1872 r.), w tym dwie – Nowa Wieś i Kolbuszowa Górna – w krajowym systemie ratowniczo-gaśniczego; blisko 560 druhów, w tym 28 pań. A to wszystko kolbuszowskiej gminie. Ciężko na mapie Podkarpacia znaleźć tak rozwinięty system Ochotniczej Straży Pozornej na tak małym terenie.

– Mamy 168 w pełni wyszkolonych strażaków-ratowników, najwięcej w Kolbuszowej Górnej (23 – przy. red.) – mówi Ryszard Skowron, prezes Zarządu Miejsko-Gminnego OSP w Kolbuszowej. – To ważne, bo zasadniczym warunkiem prawidłowego i bezpiecznego prowadzenia akcji jest odpowiednie wyszkolenie. W ub. r. w specjalnym kursie wzięło udział 25 druhów z naszej gminy, wszyscy szkolenie to ukończyli z wynikiem pozytywnym.

– Jedną z praktycznych form szkolenia i podnoszenia sprawności fizycznej strażaków są zawody sportowo-pożarnicze – dodaje Skowron. – W takich zawodach wzięło udział 11 jednostek OSP, wygrała Kolbuszowa Górna. Kolejność miejsc nie jest najważniejsza, istotny jest sam udział, bo jest możliwość doskonalenia umiejętności, co potem pomaga w akcjach.

pg

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o