Kolbuszowa szczególnie dobra dla wiatraków?

Czy Kolbuszowa jest szczególnie dobrym obszarem do budowy wiatraków? Fot. Autor
Czy Kolbuszowa jest szczególnie dobrym obszarem do budowy wiatraków? Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Kontrowersyjne sugestie w wojewódzkim dokumencie.

W wojewódzkim programie rozwoju odnawialnych źródeł energii, który na zlecenie samorządu Podkarpacia wykonała jedna z firm, znalazły się sugestie mówiące, że powiat kolbuszowski jest szczególnym obszarem dla rozwoju energetyki wiatrowej. W regionie, który niedawno stoczył walkę o nielokowanie tego typu instalacji, zawrzało.

Obawy mieszkańców podziela radny powiatowy i były wicestarosta, Waldemar Macheta (51 l.). – Z racji mojej pracy zawodowej mam częste spotkania z inwestorami i na tej podstawie mogę zapewnić, że nie jesteśmy dobrym miejscem na farmy wiatrowe, wręcz przeciwnie, jednym z gorszych w Polsce – przekonywał Macheta. – Wcale nie są tu tak dobre wiatry. Poza tym mamy dużo obszarów objętych programem „Natura 2000”.

– Nie jestem przeciwko wiatrakom i takiemu pozyskiwaniu wiatraków, ale sami wiecie, jak to się odbywa – zaznaczył. – Pozyskiwane są turbiny, które swój żywot zakończyły na zachodzie Europy. Z odpowiednią nadwyżką sprzedawane są naszym „biznesmenom”, którzy ten złom przywożą tutaj i go montują. Do tego tak są konstruowane umowy, że właściciel gruntu zobowiązany jest potem złomować wiatrak po jego okresie eksploatacji.

Radny Macheta dodał, że jest zdecydowanym zwolennikiem budowy w powiecie kolbuszowskim farm fotowoltaicznych. – Podkarpacie ma najlepsze w kraju warunki do pozyskiwania tego typu energii odnawialnej. Mamy najlepsze nasłonecznienie w Polsce. Do tego, w przeciwieństwie do wiatraków, ta technologia nie jest agresywna – podkreślał.

Paweł Galek

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
oczkiem
oczkiem
7 lat temu

Kolbuszowianie nie dajcie się nabrać tym tzw. biznesmenom. Oni będą zwijać kasę a wy będziecie płakać. To jedno wielkie oszustwo.