Kolbuszowianie posprzątają kirkut

Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Poniedziałek, godz. 17 – to termin społecznej akcji porządkowania kolbuszowskiego kirkutu. Poniżej prezentujemy harmonogram prac na cmentarzu, jaki do naszej redakcji przesłali organizatorzy tego przedsięwzięcia: Paweł Michno, szef Kolbuszowskiego Klubu Turystycznego „Salamandra” i Katarzyna Dypa, prezeska stowarzyszenia „Kuźnia”.

„Potrzebne narzędzia: kosa spalinowa (potrzeba wykoszenia trawy oraz drobnych chwastów i paproci), kilka sekatorów (do wycinania drobnych krzewów), kilka siekier (do wycinania grubszych krzewów), łopata (do wyrównania terenu przed bramą), kilka grabek (do liści), kilka szczotek z twardszym i miększym włosiem (do czyszczenia pomnika i kilku macew), worki na śmiecie (zapewnione z gminy – wywóz na drugi dzień po sprzątaniu), grube rękawice (we własnym zakresie)

Podział prac: 4-5 osób (najlepiej mężczyzn) zajmie się porządkowaniem alejki od bramy w kierunku zbiorowej mogiły. Potrzebne: łopata, siekiery, sekatory, grabie. 4-5 osób (najlepiej kobiet) zajmie się porządkowaniem zbiorowej mogiły w głębi cmentarza. Tutaj trzeba wykosić trawę, wyczyścić pomnik. Potrzebne: kosa spalinowa, grabie, szczotki z twardym włosiem, woda. W miarę potrzeb zbieramy śmieci do worków.

Przy większej ilości osób, będą one kierowane do prac na wyznaczonych dwóch odcinkach (od bramy w głąb cmentarza i od mogiły w stronę bramy). Wycięte krzewy i gałęzie składamy w jednym miejscu, zostaną one później zabrane. Worki ze śmieciami zostawiamy przed bramą, skąd zostaną zabrane na drugi dzień przez pracowników Zakładu Usług Komunalnych. Istnieje konieczność właściwego ubioru i obuwia (szkło, śmieci). Prace zakończą się przed zmrokiem zapaleniem zniczy i złożeniem symbolicznej wiązanki kwiatów”- informują Paweł Michno i Katarzyna Dypa.

pg

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments