Kolbuszowski i strzyżowski to najbiedniejsze powiaty w Polsce

Fot. Archiwum

PODKARPACIE. W dwóch podkarpackich powiatach dochody na jednego mieszkańca są ponad 10-krotnie mniejsze niż w powiecie sopockim.

Tylko 584,98 zł w przeliczeniu na głowę jednego mieszkańca – taki jest dochód najbiedniejszego w Polsce kolbuszowskiego powiatu. Przedostanie miejsce zajmuje inny podkarpacki powiat – strzyżowski – z wynikiem 585,62 zł na jednego mieszkańca. Najbogatszym powiatem w naszym kraju jest powiat miasta Sopot (6509 zł).

W internetowym dzienniku “Warto wiedzieć” wydawanym przez Związek Powiatów Polskich opublikowano pełne zestawienie za 2010 rok z uwzględnieniem dochodów powiatów. W Polsce jest  379 powiatów. Na czele listy znajdują się miasta na prawach powiatu, jak Sopot, Warszawa czy Katowice. Na samym końcu zaś samorządy z Polski wschodniej; na ostatnim miejscu powiat kolbuszowski, a na przedostatnim strzyżowski.

W przeliczeniu na głowę mieszkańca powiatowi kolbuszowskiemu przypadło 584,98 zł, a strzyżowskiemu tylko 64 grosze więcej. To tylko 9 procent dochodu na jednego mieszkańca jaki osiągnięto w powiecie sopockim.

- Rzeczywiście jesteśmy jednym z biedniejszych powiatów w Polsce – powiedział Robert Godek, starosta przedostatniego na liście pod względem dochodu powiatu strzyżowskiego. – Sprawdziłem jednak, jak w internetowym dzienniku wyliczano dochód. Okazuje się, że brano pod uwagę dochody poszczególnych gmin wchodzących w skład naszego powiatu. Gdy liczono to jako budżet powiatu (bez uwzględniania dochodu gmin), to zajęliśmy ósme miejsce na liście.

***
No cóż, znów okazuje się, że jak szukać biedy to we wschodniej Polsce. Wciąż potwierdza się, że powiaty na Podkarpaciu dostają niewielkie subwencje, mają nieduże budżety, a z podatków od firm do kas starostw wpływają nieznaczne kwoty. Czy nadejdą czasy, że rząd zauważy, że samorządy w naszym regionie są pokrzywdzone pod względem finansowym?  Śmiem w to wątpić.

Mariusz Andres

do “Kolbuszowski i strzyżowski to najbiedniejsze powiaty w Polsce”

 1. syf kolbuszowski

  Dokładnie stąd!

 2. rysiek

  w Strzyżowie rządzi PiS i PSL,
  w Kolbuszowej pewnie też ?
  stąd ta nędza obywateli ….:(

 3. kiniol

  Panie premierze dobrodzieju! czasem sie zastanawiam kto w razie konfliktu(wojny) stanie w obronie Polski?. Bo ja obstawiam ze pan i cała świta polityczna uciekniecie w strachu o swoje zycie pierwsi za granice. Chyba nie liczy pan na ludzi którzy zyja z dnia na dzien nie majac co włozyc do garnka bo nie maja znajomosci u was swietych krów by mieć chociaz troche lepsza niz gówniana robote z ktorej ledwo idzie przezyc a co dopiero utrzymac rodzine na ludzkim poziomie?. Długo sie nie pocilem zeby to napisac bo jest to zbyt prawdopodobny scenariusz i kolej rzeczy bym długo nad tym dumał.

 4. Czekam na sygnał

  szkoda ze na koncu tego typu artykułów nie pisza komu nalezy dziekowac za ten stan rzeczy!!! no bo komuś należy podziekowac!!!

 5. czytelniczka

  Nędza z biedą idą jeszcze w parze w powiecie brzozowskim.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.