Kolbuszowski SP ZOZ na znacznym minusie

Pierwsze trzy miesiące tego roku SP ZOZ Kolbuszowa (szpital plus podległe mu ośrodki zdrowia) zakończył ze stratą ok. 1,3 mln zł. Fot. Autor

KOLBUSZOWA. Po trzech miesiącach br. milion trzysta tysięcy złotych “w plecy”.

Ok. 1,3 mln zł na minusie – tak po pierwszym kwartale b.r. wygląda wynik finansowy Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kolbuszowej. Szef powiatowej komisji zdrowia, Jarosław Ragan, twierdzi jednak, że wyciąganie wniosków zaledwie po trzech miesiącach jest przedwczesne. Natomiast starosta Józef Kardyś, choć zaniepokojony “minusem”, to przekonuje, że SP ZOZ zmierza w dobrym kierunku.

Zbigniew Strzelczyk, dyrektor SP ZOZ jest zadowolony z wyniku finansowego, jaki kierowana przez niego jednostka osiągnęła w ub.r. – Wyniósł on plus 84,2 tys. zł – mówi. – Kwota zobowiązań wymagalnych wyniosła zero, co oznacza, że wszystkie rachunki w 2011 roku zostały zapłacone w terminie. A więc możemy być z tego bardzo zadowoleni. Tym bardziej, że na tle innych jednostek wypadliśmy zupełnie przyzwoicie – dodaje.

Strzelczyk: – Wszystko jest pod kontrolą

Gorzej wyglądają finanse SP ZOZ po pierwszych trzech miesiącach tego roku, bo inaczej nie można nazwać 1,3 mln zł na minusie. Dyrektor Strzelczyk tłumaczy, że inaczej być nie mogło, bo koszty inwestycji pod koniec pierwszego kwartału b.r. wyniosły ok. 1,5 mln zł. – Na minusowy bilans złożyło się także 530 tys. zł, które wypłaciłem pracownikom, realizując sejmową ustawę – zaznacza Zbigniew Strzelczyk.

- Ten wynik finansowy nie zachwiał równowagi finansowej naszego zakładu, bo kwota zobowiązań wymagalnych na koniec kwartału wynosiła 800 zł i to tylko dlatego, że ktoś tam jakiś rachunek za późno dostarczył. Tak, że tu wszystko pod kontrolą – zapewnia Strzelczyk. – Ten rok jest ważny dla, jak mówią, prywatyzacji szpitali, czyli tak zwanego przekształcenia w spółki prawa handlowego. Mam nadzieję, że to nam nie będzie groziło.
Ragan: Za wcześnie, by oceniać

- Wszyscy jesteśmy usatysfakcjonowani wynikiem finansowym za ub. r., natomiast na pewno niepokoi nas tendencja, która wystąpiła w tym roku – komentuje Jarosław Ragan, szef powiatowej komisji zdrowia.  – Jest to jednak zrozumiałe, bo widać, że w szpitalu dużo się dzieje. Wyciąganie wniosków na podstawie wyniku finansowego po trzech miesiącach jest przedwczesne. Trzeba będzie się temu dokładnie przyjrzeć po półrocznym działaniu – dodaje.

- Nie chcę nikomu lukrować, ale pani, która oceniała finanse SP ZOZ Kolbuszowa powiedziała, że jak tak dalej będziemy iść w tym kierunku, to powinno być wszystko w porządku – zapewnia starosta Józef Kardyś. – Też mnie niepokoi 1,3 mln zł na minusie, ale myślę, że po rozwiązaniach, które nastąpią będzie ono zmniejszone – zapowiada.

***

Milion trzysta tysięcy strat może robić wrażenie, jednak żaden z lokalnych decydentów (starosta, dyrektor SP ZOZ) nie bije na alarm. I słusznie. Po pierwsze, sianie defetyzmu nie ma sensu. Po drugie, w porównaniu do większości publicznych ZOZ-ów na terenie Podkarpacia, sytuacja Kolbuszowej wydaje się być komfortowa.     

Paweł Galek

do “Kolbuszowski SP ZOZ na znacznym minusie”

  1. K. Bimbała

    A to zapewne wina agenta Tomka że ” zgwałcił moralnie” Sawicką ?!

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.