Kolejki po hasło do ZIP

Rejestracja trwa kilka minut, ale znacznie dłużej w Stalowej Woli trzeba było czekać w kolejce do rejestracji. Na szczęście nie tyle, ile w przychodni lekarskiej. Fot. Jerzy Mielniczuk
Rejestracja trwa kilka minut, ale znacznie dłużej w Stalowej Woli trzeba było czekać w kolejce do rejestracji. Na szczęście nie tyle, ile w przychodni lekarskiej. Fot. Jerzy Mielniczuk

NISKO, STALOWA WOLA. Wszyscy są ciekawi historii swoich chorób i kosztów leczenia. Narodowy Fundusz wyjeżdża do pacjentów.

Pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia ruszyli w teren. W umówionych miejscach spotykają się z mieszkańcami regionu rejestrując ich w Zintegrowanym Informatorze Pacjenta. W Stalowej Woli do tzw. mobilnego stanowiska ZIP ustawiały się kolejki. W piątek kilka takich stanowisk czekać będzie na chętnych w Nisku.

ZIP to ogólnopolski serwis internetowy, w którym znajdują się wszelkie informacje przydatne pacjentom. Zawiera dane gromadzone od 2008 r. o leczeniu pacjenta, badaniach refundowanych przez NFZ, przepisanych lekach i kwocie zapłaconej za świadczenia. Składa się z części ogólnodostępnej i tej widocznej tylko dla zarejestrowanych użytkowników.

Dostęp do drugiej, „własnej” części można uzyskać po wizycie w rzeszowskim oddziale NFZ, albo w jednym z 9 punktów informacyjnych. Taki punkt znajduje się m.in. w Stalowej Woli, a mimo to jednodniowy punkt mobilny w Starostwie Powiatowym przeżył oblężenie. Zadziałała na pewno szeroka informacja i ciekawość. Ta druga wynika z prawa do informacji. W zasadzie każdy może zajrzeć do swojej teczki w przychodni, ale chociażby ze względu na pismo, nie zawsze z teczki dowiemy się wszystkiego. W ZIP-ie jest to przejrzyście napisane.

By z historią leczenia się zapoznać, wystarczy mieć dostęp do komputera oraz hasło i login wydawane przez pracowników NFZ. Rejestracja trwa nie dłużej niż 5 min. i jest bezpłatna. W piątek w Nisku będą pracować 4 punkt mobilne NFZ: w siedzibach Starostwa Powiatowego przy ul. Wolności 2, Kościuszki 7 i 3 Maja 32 c oraz w szpitalu przy ul. Kościuszki 1. Czynne będą w godzinach 9-14. Każdy, kto zechce uzyskać dane dostępowe do ZIP musi do rejestracji zabrać dowód osobisty.

jam

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o