Kolejne 3 szkoły do zamknięcia

O zamiarze likwidacji szkół dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej zwołanej przez starostę jarosławskiego. Fot. Ewa Faber

PAWŁOSIÓW, RADYMNO. Ważą się losy uczniów i nauczycieli.

Na terenie powiatu jarosławskiego funkcjonuje 16 szkół. Już niedługo ta liczba może zmniejszyć się do 13. Likwidacja grozi dwóm szkołom w Radymnie i Pawłosiowie. Taką decyzję przekazały nam władze powiatu na konferencji zwołanej w ubiegły czwartek. Starosta Jarosławski, Jerzy Batycki zapewnia, że nie zostawi na lodzie personelu likwidowanych szkół.

Na utrzymanie tych trzech placówek powiat rocznie przeznacza ponad 4 miliony złotych. Władze powiatu zapewniają, że likwidacja nie jest spowodowana oszczędnościami. – Przeprowadziliśmy analizę wyników nauczania, zdawalności matur i wyników egzaminów zawodowych oraz kosztów utrzymania wszystkich szkół, Zarząd powiatu jarosławskiego wytypował 3 placówki zdecydowanie odstające od pozostałych – wyjaśnia Jerzy Batycki, Starosta Jarosławski. Poprawę sytuacji władze widzą w likwidacji szkół. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec lutego.

Ostatni semestr?
Zanosi się na to, że od początku nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie przestanie istnieć. Uczniowie zostaną przeniesieni do Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Jarosławiu. Natomiast Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Radymnie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie zostaną połączone w jedną placówkę. Klasa dla dorosłych ma zostać przeniesiona do CKUiZ w Jarosławiu. Ma to na celu poprawę wyników  nauczania. A jest co poprawiać. Wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe mówią same za siebie. Z 43 uczniów ZSOiL w Pawłosiowie do egzaminu podeszło 22, a zdało 12. Jeszcze gorzej było w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Radymnie. Z 29 uczniów zdało 11, 6 nawet nie spróbowało swoich sił. Najgorzej wypadła młodzież z ZSOiZ w Radymnie, gdzie uczy się 22 osoby. Do egzaminu podeszło raptem 7 osób, z czego zdało tylko 2 uczniów. Przy tak niskich wynikach koszty utrzymania jednego ucznia są wyższe niż w placówkach, których uczniowie uzyskują lepsze rezultatu w nauce. Na jednego ucznia ZSOiZ w Radymnie powiat przeznacza 4 516 zł. Na ucznia ZSOiL w Pawłosiowie – 7 915 zł, a ucznia ZSZiP w Radymnie aż 10 368. Tę kwotę przewyższają tylko wydatki na podopiecznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. Pamiętać należy, że wliczana jest tu m.in. całodobowa opieka.

Zaniżają wszystkie wskaźniki
Spore oszczędności to nie jedyny zdaniem władz powiatu argument przemawiający za likwidacją tych szkół. – Te szkoły zaniżają wszystkie wskaźniki. Wydawane na ich utrzymanie koszty nie przekładają się na wyniki w nauce. Nie chcemy popełnić grzechu zaniechania. Pragniemy dać tej młodzieży szanse na porządne wykształcenie – mówi Zofia Karwańska, członek Zarządu Powiatu zajmująca się oświatą. Jednak władze nie ukrywają, że zaoszczędzone pieniądze przydadzą się. W budżecie na 2012 rok, jak w ubiegłym roku, nie ma pieniędzy na remonty i doposażenie szkół. Środki na ten cel powiat  zamierza uzyskać spoza budżetu. Udało się to w 2011 roku. Między innymi z rezerwy budżetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego czy prywatnego ofiarodawcy powiat dostał prawie 4 mln. zł, które przeznaczono na niezbędne remonty. Zanosi się na to, że powiat w tym roku będzie miał mniejszą kwotę do dyspozycji. – Prawdopodobnie tegoroczna subwencja będzie niższa – rokuje Zofia Karwańska.

Będzie praca
Władze powiatu zapewniają, że postarają się, aby restrukturyzacja jak najmniej odbiła się na personelu likwidowanych szkół. Część nauczycieli z ZSOiL w Pawłosiowie zostanie przeniesiona razem z uczniami do CKUiZ w Jarosławiu. Starosta jarosławski wkrótce poinformuje dyrektorów innych szkół o zakazie zatrudniania nowych nauczycieli. Miejsce kadry przechodzącej na emeryturę zajmą nauczyciele z likwidowanych szkół.

Ewa Faber

do “Kolejne 3 szkoły do zamknięcia”

 1. ja

  No tak ze niby w CKU to lepiej zostana nauczeni niz w obecnych szkolach, i nastapi ogromna poprawa w wynikach nauczania???… A o jakich zanizonych wskaznikach tutaj mowa bo nie zalapalem, ze wyniki egzaminow te szkoly zanizaja, a gdzie sa lepsze? z tego co tu jest napisane wynika ze w Pawlosiowie to okolo 60 % zdalo egzaminy, to jak na moje oko calkiem niezly ten wynik, ale moze sie nie znam…

 2. Imię (wymagane)

  Zamykanie szkol jest zbrodnia !!!

 3. Przem

  Zamknąć wszystkie szkoły, przecież one kosztują. Pieniądze przeznaczyć na ZUS bo tam są spore braki i dać księżom to może wystawią jeszcze jakąś plebanię albo supermarket kościelny gdzie będą sprzedawać święcone produkty. Po co nam kształcić społeczeństwo, skoro w urzedach i u władzy tylu niekompetentnych ludzi. Czas zatrzymać tą głupotę i pozamykać szkoły…. a za parę lat będzie trzeba to kilka się wybuduje i otworzy. Wg. naszych specjalistów od budżetu taniej jest zniszczyć niż wybudować. Głupota ludzka nie zna granic.

 4. adam

  zal zlikwidujcie wszystko po co nam oswiata kadra licza sie urzedy oni beda uczyc powodzenia

 5. ROMAN

  przyrost naturalny spada no to szkoły do zamknięcia to normalne zjawisko – oby nie było tak że za chwilę będzie 1 nauczyciel dla jednego ucznia – wtedy można wszyskie szkoły pozamykać a uczeń będzie przyjmował nauczyciela w domu – jaka oszczędność – astronomiczna a szkoły można sprzedać i jeszcze zarobić – to jest dopiero ekonomia nie ?

 6. zgrzyt

  Gdy likwidują firmę, to nie cackają się z pracownikami. A może tak wysoko kwalifikowany personel mógłby zająć się korepetycjami, bo z matematyką i innymi przedmiotami na maturach jest cieniutko. Będą uczyć, płacić podatki , tak jak każdy inny pracownik. Ja musiałem zdawać egzamin wstępny do szkoły średniej i było 300 kandydatów na 100 miejsc. A dzisiaj szkoły walczą o uczniów i studentów. Niedługo dyplomem magistra można się będzie podetrzeć.

 7. elektryk

  Dostanie kazde z nich magistrackie pioro jak sie to dawniej nazywalo i na ulice zamiatac !

 8. Roman

  PiS powinien zewrzeć szeregi, a szczególnie Członek.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.