Kolejne 3 szkoły do zamknięcia

O zamiarze likwidacji szkół dowiedzieliśmy się na konferencji prasowej zwołanej przez starostę jarosławskiego. Fot. Ewa Faber

PAWŁOSIÓW, RADYMNO. Ważą się losy uczniów i nauczycieli.

Na terenie powiatu jarosławskiego funkcjonuje 16 szkół. Już niedługo ta liczba może zmniejszyć się do 13. Likwidacja grozi dwóm szkołom w Radymnie i Pawłosiowie. Taką decyzję przekazały nam władze powiatu na konferencji zwołanej w ubiegły czwartek. Starosta Jarosławski, Jerzy Batycki zapewnia, że nie zostawi na lodzie personelu likwidowanych szkół.

Na utrzymanie tych trzech placówek powiat rocznie przeznacza ponad 4 miliony złotych. Władze powiatu zapewniają, że likwidacja nie jest spowodowana oszczędnościami. – Przeprowadziliśmy analizę wyników nauczania, zdawalności matur i wyników egzaminów zawodowych oraz kosztów utrzymania wszystkich szkół, Zarząd powiatu jarosławskiego wytypował 3 placówki zdecydowanie odstające od pozostałych – wyjaśnia Jerzy Batycki, Starosta Jarosławski. Poprawę sytuacji władze widzą w likwidacji szkół. Ostateczna decyzja zapadnie pod koniec lutego.

Ostatni semestr?
Zanosi się na to, że od początku nowego roku szkolnego Zespół Szkół Ogrodniczych i Licealnych w Pawłosiowie przestanie istnieć. Uczniowie zostaną przeniesieni do Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego w Jarosławiu. Natomiast Zespół Szkół Zawodowych i Placówek w Radymnie oraz Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Radymnie zostaną połączone w jedną placówkę. Klasa dla dorosłych ma zostać przeniesiona do CKUiZ w Jarosławiu. Ma to na celu poprawę wyników  nauczania. A jest co poprawiać. Wyniki egzaminów potwierdzających kwalifikacje zawodowe mówią same za siebie. Z 43 uczniów ZSOiL w Pawłosiowie do egzaminu podeszło 22, a zdało 12. Jeszcze gorzej było w Zespole Szkół Zawodowych i Placówek w Radymnie. Z 29 uczniów zdało 11, 6 nawet nie spróbowało swoich sił. Najgorzej wypadła młodzież z ZSOiZ w Radymnie, gdzie uczy się 22 osoby. Do egzaminu podeszło raptem 7 osób, z czego zdało tylko 2 uczniów. Przy tak niskich wynikach koszty utrzymania jednego ucznia są wyższe niż w placówkach, których uczniowie uzyskują lepsze rezultatu w nauce. Na jednego ucznia ZSOiZ w Radymnie powiat przeznacza 4 516 zł. Na ucznia ZSOiL w Pawłosiowie – 7 915 zł, a ucznia ZSZiP w Radymnie aż 10 368. Tę kwotę przewyższają tylko wydatki na podopiecznego Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu. Pamiętać należy, że wliczana jest tu m.in. całodobowa opieka.

Zaniżają wszystkie wskaźniki
Spore oszczędności to nie jedyny zdaniem władz powiatu argument przemawiający za likwidacją tych szkół. – Te szkoły zaniżają wszystkie wskaźniki. Wydawane na ich utrzymanie koszty nie przekładają się na wyniki w nauce. Nie chcemy popełnić grzechu zaniechania. Pragniemy dać tej młodzieży szanse na porządne wykształcenie – mówi Zofia Karwańska, członek Zarządu Powiatu zajmująca się oświatą. Jednak władze nie ukrywają, że zaoszczędzone pieniądze przydadzą się. W budżecie na 2012 rok, jak w ubiegłym roku, nie ma pieniędzy na remonty i doposażenie szkół. Środki na ten cel powiat  zamierza uzyskać spoza budżetu. Udało się to w 2011 roku. Między innymi z rezerwy budżetowej Ministerstwa Edukacji Narodowej, Marszałka Województwa Podkarpackiego czy prywatnego ofiarodawcy powiat dostał prawie 4 mln. zł, które przeznaczono na niezbędne remonty. Zanosi się na to, że powiat w tym roku będzie miał mniejszą kwotę do dyspozycji. – Prawdopodobnie tegoroczna subwencja będzie niższa – rokuje Zofia Karwańska.

Będzie praca
Władze powiatu zapewniają, że postarają się, aby restrukturyzacja jak najmniej odbiła się na personelu likwidowanych szkół. Część nauczycieli z ZSOiL w Pawłosiowie zostanie przeniesiona razem z uczniami do CKUiZ w Jarosławiu. Starosta jarosławski wkrótce poinformuje dyrektorów innych szkół o zakazie zatrudniania nowych nauczycieli. Miejsce kadry przechodzącej na emeryturę zajmą nauczyciele z likwidowanych szkół.

Ewa Faber

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
8 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ja
ja
9 lat temu

No tak ze niby w CKU to lepiej zostana nauczeni niz w obecnych szkolach, i nastapi ogromna poprawa w wynikach nauczania???… A o jakich zanizonych wskaznikach tutaj mowa bo nie zalapalem, ze wyniki egzaminow te szkoly zanizaja, a gdzie sa lepsze? z tego co tu jest napisane wynika ze w Pawlosiowie to okolo 60 % zdalo egzaminy, to jak na moje oko calkiem niezly ten wynik, ale moze sie nie znam…

Imię (wymagane)
Imię (wymagane)
9 lat temu

Zamykanie szkol jest zbrodnia !!!

Przem
Przem
9 lat temu

Zamknąć wszystkie szkoły, przecież one kosztują. Pieniądze przeznaczyć na ZUS bo tam są spore braki i dać księżom to może wystawią jeszcze jakąś plebanię albo supermarket kościelny gdzie będą sprzedawać święcone produkty. Po co nam kształcić społeczeństwo, skoro w urzedach i u władzy tylu niekompetentnych ludzi. Czas zatrzymać tą głupotę i pozamykać szkoły…. a za parę lat będzie trzeba to kilka się wybuduje i otworzy. Wg. naszych specjalistów od budżetu taniej jest zniszczyć niż wybudować. Głupota ludzka nie zna granic.

adam
adam
9 lat temu

zal zlikwidujcie wszystko po co nam oswiata kadra licza sie urzedy oni beda uczyc powodzenia

ROMAN
ROMAN
9 lat temu

przyrost naturalny spada no to szkoły do zamknięcia to normalne zjawisko – oby nie było tak że za chwilę będzie 1 nauczyciel dla jednego ucznia – wtedy można wszyskie szkoły pozamykać a uczeń będzie przyjmował nauczyciela w domu – jaka oszczędność – astronomiczna a szkoły można sprzedać i jeszcze zarobić – to jest dopiero ekonomia nie ?

zgrzyt
zgrzyt
9 lat temu

Gdy likwidują firmę, to nie cackają się z pracownikami. A może tak wysoko kwalifikowany personel mógłby zająć się korepetycjami, bo z matematyką i innymi przedmiotami na maturach jest cieniutko. Będą uczyć, płacić podatki , tak jak każdy inny pracownik. Ja musiałem zdawać egzamin wstępny do szkoły średniej i było 300 kandydatów na 100 miejsc. A dzisiaj szkoły walczą o uczniów i studentów. Niedługo dyplomem magistra można się będzie podetrzeć.

elektryk
elektryk
9 lat temu

Dostanie kazde z nich magistrackie pioro jak sie to dawniej nazywalo i na ulice zamiatac !

Roman
Roman
9 lat temu

PiS powinien zewrzeć szeregi, a szczególnie Członek.