Kolejni zatrzymani za przekazywanie łapówek

Do tej pory zarzuty związane z korupcją przy egzaminach praktycznych na prawo jazdy kategorii B w tarnobrzeskim WORD usłyszało 19 osób, w tym ośmiu egzaminatorów. Fot. Bogdan Myśliwiec

TARNOBRZEG. Już do 19 wzrosła liczba osób, które usłyszały zarzuty korupcyjne w związku z aferą w tarnobrzeskim WORD.

Już nie 17, a aż 19 osób jest na liście Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, które według śledczych brały udział w załatwianiu prawa jazdy za łapówki w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Zatrzymani to osoby niezwiązane w WORD ani ze szkołami jazdy, ale ich znajomości i kontakty z jednym z egzaminatorów pozwalały na pośredniczenie w nieuczciwym załatwianiu praw jazdy.

Obie te osoby to mieszkańcy powiatu tarnobrzeskiego. Jak ustalili śledczy, kwoty, jakie przekazywały egzaminatorom, to nie mniej niż 400 zł. Wobec obu mężczyzn prokuratura zastosowała poręczenia majątkowe w kwotach 1000 i 1500 złotych. Jeden podejrzany przyznał się do zarzucanych mu czynów, drugi utrzymuje, że nie brał udziału w procederze.

Choć od pierwszych zatrzymań egzaminatorów minęły już ponad trzy tygodnie, to prokuratorzy wciąż przesłuchują kolejne osoby, mogące mieć związek ze sprawą. W minionym tygodniu sąd warunkowo uchylił także dwóm egzaminatorom tymczasowe areszty po tym, jak ich rodziny wpłaciły kaucje w wysokości 30 tysięcy złotych. Jeden z tych mężczyzn zdecydował się na współpracę z prokuraturą i ujawnił ważne okoliczności związane ze sposobem załatwiania prawa jazdy za łapówki.

Przypomnijmy, że jeśli informacje, która osoba także przekaże organom ścigania dotyczą nie tylko przestępstw popełnionych przez nią samą, ale i przez inne osoby biorące udział w procederze, to może ona liczyć na nadzwyczajne złagodzenie kary i warunkowe jej zawieszenie w przypadku wydania przez sąd wyroku skazującego.

Małgorzata Rokoszewska

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o