Kolejny dowód, że okrągła kładka to bubel

Fot. Wit Hadło

RZESZÓW. Mieszkańcy Rzeszowa wątpią, czy służby miejskie poradzą sobie z odśnieżaniem okrągłej budowli.

W listopadzie zostanie otwarta okrągła kładka przy alei Piłsudskiego. Już od kilku miesięcy tę budowlę określa się jako bubel. Mieszkańcy większych miast spoza Podkarpacia wskazują, że pomysł nie został dopracowany. Ich zdaniem, żeby przejść kładką nad jezdnią na drugą stronę, piesi będą musieli przeznaczyć na to aż kilka minut.

Czytelnicy, którzy obserwują codziennie budowę kładki zgłosili nam kolejny problem. – A co będzie z odśnieżaniem górnej części kładki, gdzie będą chodzić piesi? – pytają mieszkańcy Rzeszowa.

- Odśnieżaniem okrągłej kładki zajmą się służby miejskie – wyjaśnia Piotr Subczak, dyrektor zespołu projektów w firmie Skanska, wykonawcy inwestycji. – Śnieg z nawierzchni tej budowli będzie można usuwać tylko ręcznie. Jest jednak możliwość, że po żelbetowej wychylni będzie mogło wjechać jakieś niewielkie urządzenie, które w zimie oczyści kładkę  z białego puchu.

Dyrektor dodał, że śnieg można też wyrzucać za balustradę. Na okrągłej kładce pod drewnianymi klepkami będą umieszczone otwory połączone z kolektorami, którymi odprowadzana zostanie woda z topniejącego deszczu i śniegu. Jedna balustrada od drugiej balustrady oddalona jest o cztery metry, dlatego można będzie na boki odrzucać śnieg.

Kładkę skrytykował sam… architekt. Oczywiście został ukarany
Władze miasta wystąpiły o ukaranie Macieja Łobosa, współwłaściciela pracowni MWM Architekci. Powód? Architekt oburzył urzędników swoją wypowiedzią podczas Festiwalu Przestrzeni Miejskiej, którą skrytykował okrągłą kładkę: – Wiem, że to może trochę schizofrenia, że wykonaliśmy projekt, a teraz go krytykujemy. Ale my krytykujemy sam pomysł. Kładka w tym miejscu to wyrzucanie pieniędzy w błoto. Kto nią będzie chodził?.

Ratusz oburzony tą wypowiedzią wystąpił do samorządu zawodowego architektów o ukaranie projektanta. Sekretarz sądu dyscyplinarnego Podkarpackiej Okręgowej Izby Architektów powiedział, że zarzuty dotyczyły wykonania projektu i skrytykowania własnej pracy już po wzięciu wynagrodzenia. Maciej Łobos został ukarany upomnieniem.

***
Jak się dowiedzieliśmy, klepki na kładce, po których będą chodzić ludzie zostaną wykonane z drewna przywiezionego aż z Kamerunu. Dlaczego ten budulec zostanie przywieziony aż z Afryki? Nie wiadomo. Pewne jest natomiast, że przy projektowaniu kładki nie pomyślano, jak skutecznie zapewnić odśnieżanie i usuwanie lodu. Proponuje się m.in. wyrzucanie go łopatami przez balustradę wprost na chodnik, chyba na głowy i za kołnierz przechodniów. Oby tylko śnieg nie był zrzucany na jezdnię na maski przejeżdżających samochodów.

and, bsz

do “Kolejny dowód, że okrągła kładka to bubel”

 1. clonx

  o ile – pomijajac wysokie koszty – obiekt mi sie podoba to z tym odsniezaniem rzeczywiscie problem.
  pewnie trzeba bedzie zatrudniac kilka osob dorywczo, ktore na taczkach ten snieg beda wywozic

 2. clonx

  architekt zostal ukarany upomnieniem za nieprzestrzeganie etyki zawodowej wiec to nie jest akurat argument. po prostu to tak jakby ktos komus zaprojektowal dom, wzial kase za projekt a pozniej powiedzial ze zrobil to na „odczep sie”

 3. Pablo74

  A ta niby kładka ale tak naprawdę aureola Ferenca to będzie nazwana: im. Prezydenta Tadeusza Ferenca ?
  tak aby nasze potomstwo wiedziało kto coś takiego postawił w środku miasta?

 4. pniok rzeszowski

  Jak tylko uslyszalem o tej kladce to pierwsze co powiedzialem ze to jest TOALNY BUBEL, a o ile by byla zbudowana to MUSI BYC ZADASZONA i to lacznie ze schodami i podjazdem !!
  Nie ma innego sposobu na to aby nie bylo wypadkow z pieszymi w zimie.
  Mialem racje czy nie ?
  No ale kto by sluchal takiego glupka wapniaka jak ja.

 5. mieszkaniec

  kładka to MEGA bubel gdyż w zimie na tych pochylniach będzie slizgawka (na schodach zresztą też), osoba z wózkiem dziecięcym będzie miała katorge aby tamtędy przejść a co cwańsi będą gonić przez drogę między samochodami (tak jak juz to robią) any skrócić sobie drogę. I co najważniejsze – montowanie świateł do skrętu w Grunwaldzką w kierunku dworca PKS spowoduje korki „po staremu”. I po co to wszystko? No ale jak ktoś tak leczy swoje kompleksy i manie wielkości, kolejne 2 kładki w planach, w mieście brak parkingów, w godz szczytu miasto stoi w korkach ale przecież budujemy kolejne kładki i fontannę! Drodzy rzeszowiacy – tak wybraliście w wyborach taką władze to teraz macie!

 6. dominican

  oj bubel, bubel, mam nadzieję że ferenc jest dobrze ubezpieczony jako gospodarz miasta, bo już widzę w zimie te zwisające sople lodu z okrągłej kładki a nie daj boze żeby jakiś sopel spadł przy odwilży na samochód i wybił szybę albo jeszcze gorzzzej kogoś zabił…..służby porządkowe????????? jakie służby u nas nie ma służb porządkowych ani służb do odśnieżaniA, ZWYKLE ROBIĄ TO ZBYT PÓŹNO KIEDY JEZDNIA JEST JUŻ ROZJEŻDZONA A SAMOCHODY LEŻA W ROWIE….CHWAŁa Bogu ja pod kłądką nie jeżdzę ale współczuje tym co muszą pokonywać trase codziennie bo jeżdza do pracy………….

 7. r

  A mnie ta kładka mi się podoba. Nie jestem co prawda z Rzeszowa tylko z zaniedbanej przez metropolię (hehe) prowincji więc nic mi do tego ale zapytam ile dni w roku u was leży śnieg ? Bo z tego co pamiętam śnieg w rzeszowie to rzadkie przypadki.

 8. mamnick

  Aureola Ferenca….SZKODA KASY było na ,,to coś”….Już widze jak każdy będzie łaził…Ale powiedzmy sobie tak…Prezent pod ,,bunkier Ryśka P…..

 9. ROMAN

  co do tego drzewa z Kamerunu to może w ramach pomocy dla krajów Afrykańskich – Kamerun [ około 19,9 miliona ludności] 1/3 żyje poniżej progu ubustwa – bezrobocie około 30 %- dawna kolonia portugalska -obecnie w objęciach Banku Światowego.
  kilku do odśnieżania na etat ratusza chyba sprowadzą- będą zadowoleni.

Skomentuj

Uważaj, co piszesz. W Internecie nie jesteś anonimowy!

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.