Kolejowa stacja wreszcie zostanie przebudowana

We wtorek Marita Szustak, prezes Track Tec Construction i Tomasz Szydło, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK podpisali umowę na wykonanie robót przy modernizacji stacji Rzeszów Główny. Fot. Paweł Dubiel
We wtorek Marita Szustak, prezes Track Tec Construction i Tomasz Szydło, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK podpisali umowę na wykonanie robót przy modernizacji stacji Rzeszów Główny. Fot. Paweł Dubiel

RZESZÓW. Zaplanowano modernizację peronów, przebudowę tunelu pod torami i remont wiaduktu.

Stacja kolejowa Rzeszów Główny, perony oraz przejście podziemne pod torami zostaną zmodernizowane. Nie znaczy to jednak, że sam dworzec PKP będzie wyremontowany. Jeszcze w tym roku mają ruszyć prace przy tej inwestycji. Dostęp do pociągów ułatwią windy i schody ruchome. Te elementy stacji oraz jeszcze kilka innych zostaną przebudowane do 2021 roku.

We wtorek, 12 czerwca, w Urzędzie Wojewódzkim PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na stacji Rzeszów. Roboty w ciągu 32 miesięcy zrealizuje konsorcjum czterech firm: Track Tec Construction, Inżynieria Rzeszów, ITOP Warszawa i Infrakol. Wartość umowy to 205 mln zł netto.

Podróżni zyskają nowoczesną   stację z wyższymi, funkcjonalnymi peronami, czytelnym oznakowaniem i z systemem informacji dla podróżnych. Obecny tunel pod torami zostanie wydłużony i poszerzony. Zastąpi kładkę nad torami, która zostanie rozebrana na dwie części i przeniesiona i  w inne miejsce. Będzie to bezpieczne połączenie południowej i północnej części miasta.

– Naszym celem jest kolej bezpieczna, komfortowa i punktualna – powiedział podczas wczorajszej konferencji Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury. – W ramach przebudowy stacji Rzeszów, wybudowany zostanie nowy przystanek Rzeszów Zachodni przy alei Wyzwolenia. Mieszkańcy w tym rejonie miasta zyskają lepszy dostęp do kolei.

Przystanek Rzeszów Zachodni będzie wyposażony w wiaty, ławki i informację pasażerską. Skorzystają z niego osoby o ograniczonej mobilności, bo na peronach zaplanowano windę oraz pochylnię.

W ramach inwestycji PKP PLK przebudują w Rzeszowie cztery wiadukty. Trzy na alei Wyzwolenia, a jeden przy ul. Batorego. Dzięki wzmocnieniu i poszerzeniu tego obiektu sprawniej i bezpieczniej pojadą pociągi. Poprawi się też przejazd pod wiaduktem, który teraz jest bardzo niski. Niestety, dopiero za dwa lata rozpoczną się prace przy przebudowie wiaduktu na ul. Batorego. Zaplanowano też przebudowę ulicy przy ul. Marii Konopnickiej.

Mariusz Andres

2
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
hijenaaron Recent comment authors
  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
hijena
Gość
hijena

a co masz do powiedzenia na temat modernizacji i rozbudowy węzła kolejowego?Chętnie poczytamy

aron
Gość
aron

Same debile przed wyborami ustawiły się do zdjęcia LE WSTYD