Kolejowy bałagan zabił 16 osób

Raport PKBWK stwierdza, że zawinili ludzie – pracownicy kolei. Część winy ponoszą dyżurni ruchu, którzy na ten sam tor wpuścili pociągi z przeciwnych stron. Fot. Archiwum

WARSZAWA, PODKARPACIE. Błędy i zaniedbania pracowników PKP PLK były przyczyną zderzenia pociągów koło Szczekocin 3 marca 2012 r.

Pięcioro mieszkańców Podkarpacia ucierpiało w katastrofie kolejowej, która wydarzyła się rok temu koło Szczekocin na Śląsku. Zginęła 26-letnia mieszkanka Dębicy. Wśród 57 rannych były 24-latki z Rzeszowa i Przemyśla, 33-letni żołnierz spod Sanoka i mieszkaniec Lubaczowa. Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych zakończyła ustalanie przyczyn katastrofy.

W piątek zostanie opublikowany raport końcowy PKBWK. Portal branżowy Rynek Kolejowy dotarł do najważniejszych ustaleń zawartych w tym dokumencie.

Przypomnijmy. W sobotę, 3 marca 2012 r., pociąg TLK „Brzechwa” jechał z Przemyśla do Warszawy. Z Warszawy do Krakowa jechał w tym czasie pociąg „Matejko” Przewozów Regionalnych. Miały się minąć koło Szczekocin na Śląsku. Niestety, znalazły się na tym samym torze. Zderzyły się czołowo o godz. 20.57.

W katastrofie zginęło 16 osób, a 57 zostało rannych.

PKP PLK winne tragedii
Raport PKBWK stwierdza, że zawinili ludzie – pracownicy kolei. Część winy ponoszą dyżurni ruchu, którzy na ten sam tor wpuścili pociągi z przeciwnych stron. Stało się tak z powodu ogólnego bałaganu w PKP PLK, braku nadzoru i niewłaściwego szkolenia dyżurnych ruchu, a także ukrywania groźnych błędów, do których dochodziło wcześniej.

Dyżurny w Starzynach nie radził sobie z obsługą zmodernizowanych urządzeń, bo nie został odpowiednio przeszkolony do ich obsługi. W wyniku błędów popełnionych przez Andrzeja N. pociąg „Matejko” wjechał na tor 1. zamiast na 2. Dyżurny nie zwrócił na to uwagi i zignorował sygnały aparatury kontrolnej. Poinformował dyżurną na drugim końcu odcinka, że pociąg jedzie torem nr 2.

Na posterunku w Sprowie Jolanta S. przyjęła meldunek kolegi. Nie zdziwiło jej, że urządzenia pokazują iż tor 2. jest wolny, a zajęty tor 1. Nie do końca wiedziała, co oznacza sygnalizacja nowych urządzeń. Nadjeżdżającego od Krakowa „Brzechwę” wpuściła więc na tor 1.

To samo dzień wcześniej
Do podobnej katastrofy mogło dojść już piątek, 2 marca 2012 r. Wtedy inny dyżurny w Starzynach także wpuścił pociąg na niewłaściwy tor. Na szczęście z przeciwka nic nie jechało. O popełnieniu śmiertelnie niebezpiecznego błędu wiedzieli: dyspozytor PKP PLK z Centrum Zarządzania Ruchem Kolejowym w Lublinie, dyżurny ruchu na stacji Koniecpol, dyżurny ruchu w Sprowie oraz drużyna pociągu, który pojechał niewłaściwym torem.

Sprawę jednak zatajono i nikt nie szukał przyczyn błędu. Dlatego następnego dnia doszło do powtórki. Bardzo długa jest lista uchybień pracowników PKP PLK odpowiedzialnych za szkolenia, nadzór, organizację i bezpieczeństwo ruchu kolejowego.

Dyżurni oskarżeni
Na razie zarzuty nieumyślnego spowodowania katastrofy usłyszało dwoje dyżurnych ruchu. Śledczy jednak nie wykluczają przedstawienia zarzutów także kolejnym osobom, które mogły mieć wpływ na katastrofę. Decyzje zostaną podjęte po przeanalizowaniu raportu PKBWK. Śledztwo w sprawie tragedii pod Szczekocinami prowadzi Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Krzysztof Propolski

do “Kolejowy bałagan zabił 16 osób”

  1. zgrzyt

    Kolejowy bałagan jest odzwierciedleniem bałaganu w państwie.

Skomentuj

Copyright © Super Nowości 2010-2016 Wszystkie prawa zastrzeżone.