Kolesie przejmują rolnicze urzędy i pieniądze

Marek Sawicki zarządził pilną kontrolę w Agencji Rynku Rolnego. Fot. Komitetywyborcze.pl

WARSZAWA. Afera podsłuchowa w Polskim Stronnictwie Ludowym.

Będzie kontrola w zakresie prawidłowości sprawowania nadzoru właścicielskiego nad podległymi spółkami przez Agencję Rynku Rolnego.

Przeprowadzenie kontroli w trybie pilnym zlecił minister rolnictwa Marek Sawicki, a celem – jak napisano w komunikacie ministerstwa – „ma być zweryfikowanie twierdzeń byłego prezesa ARR”. Minister Marek Sawicki zlecił także analizę prawną, która ma ustalić i wyegzekwować odpowiedzialność prawną rozmówców z tytułu zniesławienia i naruszenia dóbr osobistych ministra. W komunikacie zaznaczono, że „Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi podkreśla w tym kontekście, iż dysponuje raportem Najwyższej Izby Kontroli, w którym pozytywnie ocenia się działalność Elewarr sp. z o.o. w latach 2008 – 2010”.

Większa pensja na niższym stanowisku
Cała sprawa dotyczy opublikowanych przez „Puls Biznesu” zapisu nagrań dokonanych ukrytą kamerą . W rozmowie uczestniczą Władysław Łukasik, były szef Agencji Rynku rolnego, i szef kółek rolniczych Władysław Serafin. Łukasik opowiada o okolicznościach utraty stanowiska. Jak tłumaczy Serafinowi Łukasik, wpływ na decyzje ministra miał dyrektor generalny państwowej spółki Elwarr zajmującej się handlem zbożem. Były szef ARR mówi też o działaniach dyrektora generalnego tej firmy. Miał on ustąpić z funkcji prezesa firmy, by otrzymywać większą pensję na niższym stanowisku – dyrektora generalnego, gdzie nie ograniczała go ustawa kominowa.

Łukasik mówi, że obecny szef tej firmy , to słup. – To co Andrzejek lubi, za nic on sam nie odpowiada. On wnioskował o wynagrodzenie 50 tysięcy złotych miesięcznie. Ja mu tego nie mogłem podpisać, ale ten słup mu podpisał (…) On sobie wpisał, że na przykład, że nie 1 procent udziału w zysku, a 3 procent będzie miał. Albo teraz to on uważa, że 10 procent powinien mieć. W ogóle, że te pieniądze, tam jest 90 mln na koncie – że to w ogóle wszystko jest jego.

Szef ze średnim wykształceniem
Urzędnik wskazuje też na przejmowanie przez układ ludzi, związanych ze Stronnictwem Konserwatywno – Ludowym, urzędów związanych z rolnictwem. Między innymi pełniącym obowiązki szefa ARR, bez konkursu zostaje Andrzej Łuszczewski, posiadający wykształcenie średnie.

Źródło: IAR/ps

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
3 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

A czy to tyż prowda??? Nepotyzm PSL. Pawlak stwierdził, że „to nagroda dla rodziców, kiedy dzieci podejmują i kontynuują ich dzieło”. Dzisiaj od rana w TV Zelichowski ma głos, niech uważa , bo Dariusz Żelichowski, jego syn , pracuje na stanowisku doradcy w centrali Elewarr Sp. z o.o. w Warszawie, odbiera pobory w wysokoś… rozwiń całośćci 2,8 średniej krajowej. Adam Kalinowski, brat byłego prezesa PSL , zatrudniony w Zamojskich Zakładach Zbożowych i Towarowych, pensja około 10 tys. zł; Andrzej Kłopotek, brat Eugeniusza Kłopotka, pracuje w oddziale spółki Elewarr w Wąbrzeźnie, wynagrodzenie ponad 7,5 tys. zł; dyrektorką biura kadr KRUS została… Czytaj więcej »

last PESEL
last PESEL
8 lat temu
Reply to  K. Bimbała

toż to od dawna przesiąknięte nepotyzmem, i tu nie chodzi o działania zgodne lub nie z prawem ale o przyzwoitość i etykę. Słów tych jednak nie uczono również pANA Burego co dowodzi kariera jego żony w ARR. Wiecie przecież jakie ma związki ze spółką Makarony i jak uwłaszczył się na majątku państwowym. Czy wypada o komentarz pytać np. p. Owsianego?

K. Bimbała
K. Bimbała
8 lat temu

Najpierw dymisja , za to co już dawno wiadome , potem dokładna kontrola i w/g zasług pudło lub odsunięcie na min.10lat z polityki!.