Kolosalnie droga i… niepotrzebna inwestycja rzeszowskich władz!

Miasto chce połączyć poprzez ulicę Rzecha rondo Jacka Kuronia z ulicą Lubelską. Fot Wit Hadło

RZESZÓW. Spóźniony łącznik, niepotrzebny pomysł czyli kontrowersje wokół północnej obwodnicy.

Ratusz deklaruje, że będzie rozbudowywał północną obwodnicę Rzeszowa. Ma powstać dwukilometrowy odcinek czteropasmowej drogi. W jego ciągu ma znaleźć się 400 metrowy podwieszany most. Wszystko po to by połączyć rondo Jacka Kuronia poprzez ulice Rzecha z ulicą Lubelską. Będzie to kosztować kolosalne pieniądze i jest to inwestycja niepotrzebna. Władze miasta śnią o mirażach gdy tymczasem miejski łącznik do autostradowej obwodnicy jest bardzo opóźniony.

Zaledwie kilka dni temu ratusz przyznał się do swoich ambitnych planów. Miasto chce połączyć ulicę Lubelską z ul. Rzecha. Wszystko było by w porządku, bo inwestycja ta ma duże znaczenie, ale tylko lokalne. Natomiast ratusz planuje wybudować to połączenie w formie dużej dwujezdniowej, czteropasmowej drogi. Dodatkowo w ciągu drogi ma powstać kolosalny bo aż 400- metrowy most. Wszystko pięknie ale tylko w teorii.

Ta przeprawa jest planowana na podstawie dzisiejszego ruchu w tym rejonie, który rzeczywiście jest duży. Tylko, że za kilka miesięcy cały ten ruch ma zostać przejęty przez autostradową obwodnicę Rzeszowa. Już na rondzie Jacka Kuronia samochody skręcały by na obwodnicę i nie musiały by przejeżdżać przez miasto. Dlatego budowa tam potężnej trasy jest zbędna, duże samochody tamtędy nie pojadą. Na pewno też nie ma konieczności budować tak potężnej przeprawy przez Wisłok. 400 metrowy most będzie kosztował fortunę a konkretnie 80 mln zł. Tymczasem reszta trasy ma kosztować 62 mln zł.

Jakby tego było mało ekipa Tadeusza Ferenca porywa się na kolejny projekt gdy tymczasem budowa miejskiego łącznika od ronda Kuronia do powstającej obwodnicy autostradowej jest bardzo spóźniona. Prace powinny być zakończone przed końcem 2011 roku. Dziś wiadomo, że do ukończenia zaledwie 2 kilometrowego łącznika jeszcze daleko. Wykonawca IBM Podbeskidzie nie znalazł dla nas w piątek czasu i nie wyjaśnił kiedy planuje zakończyć budowę.

Ratusz chce tam zbudować potężną trasę, która będzie niepotrzebna zanim jeszcze powstanie. Jest sporo ważniejszych problemów drogowych w Rzeszowie, jak np. brak przedłużenia aleii Rejtana na północ i przeprawy przez Wisłok. Miasto chce wydać 141 mln na inwestycję peryferyjną. Bo po to buduje się obecnie obwodnicę autostradową, żeby samochody omijały tamtą część miasta. Podsumowując projekt dobry ale nie za takie pieniądze. Zwłaszcza, że jest to tylko wstępny kosztorys, można przypuszczać, że zaniżony.

***

Nie wiem, o co chodzi władzom Rzeszowa z tą inwestycją. Pomysł dobry tylko skala nie ta. No chyba, że pieniądze psują się od leżenia w miejskiej kasie i ratusz koniecznie chce wydać te 141 mln zł zanim się “zaśmierdzą”. Bo budowa aż takiego połączenia tych dwóch ulic wydaje się zbędna. Najdziwniejszy w tym wszystkim jest ten most. Wydaje się wręcz, że w tamtym rejonie urzędnicy wybrali rozwiązanie, które rodzi konieczność budowy właśnie tak długiej i tym samym drogiej przeprawy. Pytam więc po co? Rzeszów ma za dużo pieniędzy? Czy tez koniecznie potrzebujemy podwieszanego mostu zamiast zwykłego. Sądzę, że potrzebujemy go tak samo jak okrągłej kładki, świecącej fontanny, piramid i światełek przez cały rok. 

Artur Getler

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
6 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ROMAN
ROMAN
8 lat temu

łącznik potrzebny – tylko most to może być typowy projekt wtedy kwota będzie inna.

roderyk
roderyk
8 lat temu

Nie tak dawno SN pisaly o tym, ze obwodnica polnocna i nowy most jest potrzebny. Teraz Ferenc powiedzial, ze wybuduje, to piszecie ze most niepotrzebny. O co wam chodzi?

asior
asior
8 lat temu

panie redaktorze droga ta jest bardzo potrzebna bo pomoże rozładować ruch z s19, niepotrzebny jest tylko efektowny most z pylonami chyba ze taka forma będzie tańsza

pferd
pferd
8 lat temu

panie Artur Getler akurat ten łącznik jest bardzo potrzebny…… trzeba jak najszybciej połączyć rondo Jacka Kuronia poprzez ulice Rzecha z ulicą Lubelską a następnie z Warszawska, a autostrada to inna bajka….

Kaj
Kaj
8 lat temu

Przecież nikt nie zamierza realizować kolejnego głupiego pomysłu. Jak zwykle puszczono bąka i czekają na odzew i skłócenie społeczeństwa. A oni robią swoje!

janles62
janles62
8 lat temu

według SN nic nie jest potrzebne, to napiszcie co w zamin za to